Auto

Tesla autopiloodil sõitev auto rammis seina kujutatud teega

Transpordis kasutatavad autopilooditehnoloogiad pakuvad arvukalt mõtteainet, ning USA populaarne blogija ja insener Mark Rober läks oma eksperimentides nii kaugele, et sõitis Tesla Model Y elektriautoga vastu seina, millele oli kujutatud vaba tee, et näidata firma andurite süsteemi ebatäiuslikkust.

On ammu teada, et Tesla on aktiivselt vabanenud oma elektriautodel üleliigsete andurite kasutamisest, pidevalt korrates, et inimesele piisab liiklusolukorra hindamiseks silmadest ja ajust. Tesla juhiabisüsteemid tuginevad praegusel ajal peamiselt pardakaameratest saadavatele andmetele. Ettevaatlikumad autotootjad eelistavad lisada vähemalt ultraheliandurid ning ideaaljuhul tugineda optilistelt radaritelt (lidarid) saadavatele andmetele, mis tuvastavad takistusi isegi piiratud nähtavuse tingimustes.

Blogija Mark Rober võrdles lidariga varustatud ja ainult kaamerapiltidele tuginevate autopiloodisüsteemide efektiivsust. Esimesel juhul testiti Lexuse maasturi baasil prototüüpi, mis oli varustatud lisaseadmetega, sealhulgas lidariga. Teisel juhul võrreldi seda Tesla Model Y pardakaamerate süsteemiga. Viimasel, nagu selgus katseseeria tulemusena, ei õnnestunud tuvastada jalakäija mannekeeni tugeva udu või vihma tingimustes.

Vaata lisaks
Tesla toob FSD autopiloodi Hiinas ja Euroopas turule 2025. aasta esimeses kvartalis

Lisaks sellele põrus Elon Muski looming ka peamisel testil, mis nõudis kõige tõsisemat ettevalmistust. Korraldajad sulgesi tee täies laiuses purustatava karkassiga seinaga, millele olid kinnitatud “fototapeedid”, mis moodustasid juhi vaatenurgast usutava illusiooni liikumisest vabal teel. Tesla Model Y pardakaameraid õnnestus sel viisil petta ning auto rammis täiskiirusel seina, märkamata pettust. Lidariga varustatud prototüüp peatus sellise “nähtamatu seina” ees, sest tuvastas selle takistusena.

Back to top button