Tulbid on kaunid kevadlilled, mis rõõmustavad silma oma iluga. Nad võivad kaunistada iga aeda, tuues sellesse värvi ja elurõõmu. Kuid nagu iga teise taime kasvatamisel, võib ka tulpide kasvatamisel esineda mitmeid väljakutseid, millega aednik peab toime tulema.
Miks tulbid ei õitse?
Päikesevalguse puudus on üks peamisi põhjuseid, miks tulbid ei õitse. Varjulistes kohtades, eriti suurte puude läheduses kasvavad tulbid arenevad aeglaselt ja sageli ei õitse üldse. Lisaks võib õitsemist takistada kehv istutusmaterjal, kui istutatud sibulad on liiga väikesed või kahjustatud.
Tulpide istutusaja eiramine võib põhjustada taimede halba kasvu ja õitsemistsükli häireid. Samuti on oluline järgida õiget istutussügavust, mis peaks olema umbes kolm korda sibula kõrgus. Kui sibulad on istutatud liiga sügavale või liiga pinnale, ei arene taim korralikult ja ei õitse.
Tuulised kohad ei sobi tulpide kasvamiseks, kuna taimed vajavad kaitstud keskkonda. Tugeva tuulega aladel kasvavad tulbid on stressis ja ei pruugi oma täielikku õitsemispotentsiaali saavutada. Selliste probleemide vältimiseks valige tulpidele tuulevaikne asukoht.
Triibud õitel – milles on probleem?

Kui ühevärvilistel tulpidel ilmuvad kirjud laigud või triibud, võib see viidata viirushaigusele, mis muudab sordi omadusi. Kui märkate selliseid taimi oma aias, kaevake need välja ja hävitage kohe, et vältida teiste taimede nakatumist. Kirjulehisuse viirust ei ole võimalik ravida, seega on ennetamine ainus lahendus.
Haiguse levitajateks on sageli lehekahjurid, kes toituvad taimede mahlast. Regulaarne taimekaitse ja putukate tõrje on oluline osa tulpide hooldusel, et vältida sellist probleemi. Jälgige oma taimi tähelepanelikult ja reageerige kiiresti, kui märkate kahjureid.
Paljud kogenud aednikud kontrollivad regulaarselt oma tulpe, et tuvastada varakult haiguse märke. See võimaldab probleemiga kiiresti tegeleda ja säilitada ülejäänud taimede tervis. Haigete taimede kiire eemaldamine on tõhus meetod haiguste leviku piiramiseks.
Lühikesed varred tulpidel
Tulpidel võivad olla mitte ainult pikad, vaid ka lühikesed varred, mis on normaalne madalakasvuliste sortide puhul. Mõnikord võivad ka standardsete sortide varred jääda lühikeseks lämmastiku puudumise tõttu mullas või ebapiisava valguse ja niiskuse tõttu. Lisaks võib valede temperatuuritingimuste või sibulate vale ettevalmistuse tõttu enne istutamist jääda vars lühikeseks.
Õige mullaviljakus ja tasakaalustatud toitained on olulised tulpide normaalse kasvu tagamiseks. Regulaarne väetamine ja mulla analüüs võivad aidata tuvastada puudujääke, mis võivad mõjutada taimede kasvu. Hea mulla ettevalmistamine enne istutamist loob tugeva aluse tervetele ja tugevatele taimedele.
Piisav päikesevalgus on tulpide pikkade varte jaoks hädavajalik. Tulbid vajavad vähemalt 6 tundi otsest päikesevalgust päevas, et hästi kasvada ja õitseda. Poolvarjulistes kohtades kasvanud tulbid on tavaliselt nõrgemad ja lühema varrega.
Mida teha pärast õitsemist?
Kui tulbid lõpetavad õitsemise, tuleb vars murda, kuid mitte täielikult – jätke kaks lehte alles. See meetod on tulevase õitsemise jaoks sibula eduka valmimise alus. Õitsemise lõppedes tuleks mulda väetada kaaliumi ja fosforiga (30-40 g ruutmeetrile).
Mineraalväetised, mis sisaldavad tsinki, boori ja mangaani, sobivad samuti suurepäraselt taimede toitmiseks. Kaks nädalat pärast õitsemise lõppu tuleb jätkata taimede regulaarset kastmist, hiljem vähendades seda. Õige hooldus pärast õitsemist tagab, et järgmisel aastal on teie tulbid sama ilusad.
Tulpide sibulad vajavad aega, et koguda energiat järgmiseks kasvuperioodiks. Seetõttu on oluline lasta lehtedel kolletuda looduslikult, enne kui need eemaldatakse. Enneaegne lehtede eemaldamine võib vähendada järgmise aasta õitsemist.
Kuidas tulpe õigesti lõigata?
Kui soovite oma kodu nende ilusate erksate lilledega kaunistada, pidage meeles, et tulpe ei soovitata lõigata – neid tuleks ettevaatlikult murda. Ärge unustage, et õisi ei tohi juure lähedalt rebida – kui te ei jäta lühikest vart kahe lehega, ei rõõmusta taim teid järgmisel kevadel oma õitsemisega. Õige lõikamistehnika aitab säilitada taime tervist ja tagab järgmiste aastate õitsemise.
Vaasi jaoks on parem korjata tulpe siis, kui need pole veel täielikult avanenud. Vees lillede varred kasvavad ja pungad mitte ainult ei avane täielikult, vaid suurenevad ka mõõtmetelt. Õige ajastus lillede lõikamisel pikendab nende eluiga vaasis märkimisväärselt.
Vaasi tuleks valada vähe vett – umbes 10 cm ja vahetada seda regulaarselt. See aitab tulpidel seista vaasis umbes kaks nädalat. Värske vesi ja õige vee tase on vaasis olevate lillede pikema eluea võti.
Millal kaevata sibulad välja?

Tulpide sibulaid tuleb välja kaevata, tehes seda juunis, valides päikselise kuiva ilma. Jälgige lille välimust: kui lehed on kollased ja vars on pehme (ei murdu, vaid paindub), on aeg sibulad välja kaevata. Õige ajastus sibulate väljakaevamisel aitab säilitada nende kvaliteeti ja tagab tugeva kasvu järgmisel hooajal.
Pärast väljakaevamist tuleb sibulad puhastada mullast ja kuivatada hästi ventileeritud kohas. Kuivatamine on oluline, et vältida hallituse ja mädaniku tekkimist säilitamise ajal. Hästi kuivatatud sibulad säilivad paremini ja annavad järgmisel hooajal tugevamaid taimi.
Säilitage sibulaid kuivas, jahedas ja pimedas kohas kuni sügisese istutamiseni. Ideaalne säilitustemperatuur on umbes 15-17 kraadi. Regulaarne sibulate kontroll säilitamise ajal aitab varakult avastada võimalikke probleeme.
Kuidas kaitsta sibulaid näriliste eest?
Hiired on suured sibulate maiustajad, eriti tulpide sibulate puhul. Taimede kaitsmiseks kahjustuste eest tuleks istutada mürgiseid sibultaimi või koerakeel ümber tulpide kasvuala. Närilisi aitab peletada ka sibulate eelnev töötlemine petrooleumiga või taimede pritsimine palderjaani juure leotisega.
Mõned aednikud kasutavad sibulate kaitseks ka traadist võrku, mida paigaldatakse istutusauku. See takistab näriliste juurdepääsu sibulatele, kuid ei sega taimede kasvu. Selline kaitse on eriti kasulik piirkondades, kus näriliste populatsioon on suur.
Teadliku istutamise planeerimine võib samuti aidata vähendada näriliste kahjustusi. Näiteks võib istutada tulbid küüslaugu või nartsisside lähedusse, mille lõhn närilistele ei meeldi. Looduslik kaitse võib olla sama tõhus kui keemilised meetodid.
Kui sordilised tulbid muudavad aja jooksul värvi
Sibula seisund ja valitud taime sort mõjutavad lille värvi. Kuid mõnikord juhtub, et pärast mitut õitsemisaastat muudab taim värvust. Selle põhjuseks võib olla viirus, mis blokeerib omandatud sordiomadused, ja see tuleks koos sibulaga peenralt eemaldada.
Viiruse leviku vältimiseks on oluline regulaarselt kontrollida oma taimi ja eemaldada kohe kahtlased isendid. See aitab säilitada teie aia tervist ja ilu. Tervete taimede istutusmaterjalina kasutamine aitab samuti vältida viirushaiguste levikut.
Mõned sordid on viirustele vastupidavamad kui teised. Kui teil on olnud probleeme värvimuutustega, kaaluge vastupidavamate sortide valimist järgmiseks istutushooajaks. Kohalike aednikelt või aianduskeskustest saab väärtuslikku teavet kohalikesse tingimustesse sobivate sortide kohta.
Kui kaua võib tulpe ühes kohas kasvatada?

Kui teil pole võimalust sibulaid igal aastal välja kaevata, võib sordist sõltuvalt kasvatada taime ühes kohas 3 kuni 7 aastat. Kuid tulpide eest tuleb õigesti hoolitseda: regulaarselt kasta ja väetada. Korralik hooldus pikendab tulpide kasvu sama koha peal ilma kvaliteedi languseta.
Mõned sordid vajavad sagedasemat ümberistutamist kui teised. Üldiselt vajavad lihtsamad sordid vähem hoolt ja võivad kauem ühes kohas kasvada. Eksootilisemad ja keerukamad sordid võivad vajada sagedasemat ümberistutamist optimaalse õitsemise säilitamiseks.
Peenra hooldamine on samuti oluline tulpide pikaealisuse tagamiseks. Regulaarne umbrohu eemaldamine, mulla õhustamine ja õige kastmine aitavad luua tervislikuma keskkonna tulpide kasvuks. Hästi hooldatud peenras võivad tulbid õitseda kauem isegi ilma ümberistutamiseta.
Kuidas valida kvaliteetset istutusmaterjali?
Ostke esimese suurusklassi sibulaid, mille läbimõõt peaks olema 3-5 cm ja ümbermõõt 10-15 cm. Üritage osta istutusmaterjali spetsialiseeritud poodidest või usaldusväärsetelt tarnijatelt. Valige raskepärased terved sibulad ilma mehaaniliste kahjustusteta pealmises kihis ja hallituseta.
Kvaliteetsed sibulad annavad tugevamaid ja tervemaid taimi, mis õitsevad rikkalikumalt. Investeerimine headesse sibulatesse tasub end pikemas perspektiivis ära. Odavad või kehva kvaliteediga sibulad võivad põhjustada pettumust ja raisata teie aega ning pingutusi.
Pärast ostmist säilitage sibulaid jahedas ja kuivas kohas kuni istutamiseni. Vältige sibulate hoidmist koos puuviljadega, mis eritavad etüleeni, kuna see võib mõjutada sibulate kvaliteeti. Õige säilitamine enne istutamist on sama oluline kui sibulate kvaliteet.
Varem oleme rääkinud tomatite tõhusast väetamisest. Kuidas seda õigesti teha, mida saab kasutada väetisena? Kõigest sellest räägime meie artiklis maksimaalselt üksikasjalikult ja arusaadavalt.