Aed

Seemnete idandamine enne istutamist: millal ja milliste taimede puhul on see vajalik?

Hea saagi saamine algab õigest seemnete idandamisest. Kevad on uus külvihooaeg, milleks paljud aednikud hakkavad valmistuma juba märtsis. Kuidas seemneid õigesti idandada ja millal tuleks neid enne istutamist leotada, sellest räägib New Hampshire’i Ülikooli Loodusteaduste ja Põllumajanduse Kolledži professor Rebecca Saidman ajakirjale The Spruce.

Miks seemnete idandamine on oluline?

Seemnete idandamine on protsess, mis käivitab taime elutsükli ja võimaldab seemnetel jõuda tärganud võrse staadiumisse enne mulda istutamist. Idandamine suurendab oluliselt taimede kasvuedukust, kiirendab saagi valmimist ja parandab taimede üldist elujõudu.

Idandamise esimene etapp on sageli seemnete leotamine, mis aitab kiirendada idanemisprotsessi algust. Vees leotamine pehmendab seemne kõva väliskesta, muutes selle pundunuks ja võimaldades tärkavatel juurtel ja võrsetel kergemini läbi murda. Niiskus ja soojus on kaks kõige olulisemat tegurit taimede idanemisel, eriti enne kui taime võrsed jõuavad mullast välja ja saavad energia ammutamiseks fotosünteesi kasutada.

Millised seemned vajavad idandamist?

Idandamisest saavad kasu paljud taimeliigid, kuid meetodid varieeruvad sõltuvalt taime liigist. Professor Saidman selgitab: “Idandamine on eriti kasulik suurte ja kõva kestaga seemnetele, kus väliskesta pehmendamine lihtsustab uinuval idamel välja murda ning juuri ja lehti ajada.”

Väikeseid seemneid on parem idandada teisiti kui leotamise teel, kuna need võivad vees lihtsalt kokku kleepuda. “Enne idandamise meetodi valimist vaadake seemneid ja lugege pakendil olevat juhendit. Leotamismeetodit tuleks kasutada ainult suurte ja tugeva kestaga seemnete puhul,” tuletab ekspert meelde.

Kas kõiki seemneid tuleb enne istutamist idandada?

Mõned taimeliigid saavad kindlasti kasu seemnete idandamisest enne istutamist. Kuid selline töötlemine pole kaugeltki vajalik kõikide taimedega, ütleb ekspert. Esmajärjekorras vajavad idandamist kultuuride seemned, millel on kõva ja tihe kest.

“Väliskesta pehmendamine seemnete vees leotamise teel lihtsustab uinuval idamel väljapoole murda ning juuri ja lehti ajada. Niiskus ja soojus on kaks kõige olulisemat elementi idanemiseks seni, kuni taimel tekivad lehed, mille kaudu ta saab energiat omastada,” selgitab Rebecca Saidman.

Kuidas seemneid õigesti idandada?

Seemnete idandamine on mitme-etapiline protsess, mis nõuab õiget lähenemist ja tingimusi, et tagada maksimaalset idanemisedukust. Idandamine stimuleerib seemnete loomuliku elutsükli alustamist kontrollitud keskkonnas, andes taimedele tugeva alguse enne nende mulda istutamist. Ideaalne idandamisprotsess sisaldab nii leotamist kui ka järgnevaid etappe, mis võimaldavad seemnel ohutult areneda väikeseks taimeks.

Leotamine – idandamise esimene etapp

Kui teil on kultuuride seemneid, mis vajavad leotamist enne idandamist, siis on kõige parem teha seda umbes päev enne protsessi alustamist. Keskmiselt ei tohiks seemned jääda vette kauemaks kui 8-12 tundi. Suurepäraseks variandiks on leotada seemneid õhtul, et alustada idandamisprotsessiga hommikul.

Idandamise jätkamine kontrollitud tingimustes

Pärast leotamist võib jätkata idandamist erinevatel viisidel:

  • Niiskes paberis või riides: asetage leotatud seemned niiske paberkäterätiku või riide vahele.
  • Idandamiskastides: kasutage spetsiaalseid idandamiskaste koos niiske substraadiga.
  • Idulite kasvatamine: mõnede kultuuride puhul võib jätkata protsessi kuni söödavate idulite tekkeni.

Nõuanded idandamiseks

  • Soe vesi sobib seemnete leotamiseks paremini kui külm. Puistake seemned madalasse kaussi, valage peale sooja vett nii, et üks sentimeeter vedelikku oleks terade kohal.
  • Asetage kauss toatemperatuurile kohta ja jälgige, et idandatavatele seemnetele ei langeks otsest päikesevalgust.
  • Ärge leotage seemneid kunagi kauem kui ööpäev, muidu need lihtsalt hakkavad mädanema ja riknema.
  • Visake ära kõik elujõuetud seemned, mis tõusid veepinnale, kui te need leosite.
  • Pärast edukat idandamist istutage seemned kohe mulda – õues või siseruumides. Asi on selles, et idanemisprotsess on juba alanud, seetõttu tuleb idandatud seemned kohe asetada sooja niiskesse mulda. Ärge laske neil uuesti kuivada.
Vaata lisaks
Taimede ettekasvatamine: seletame võimalikult lihtsalt ja selgelt

Õige seemnete idandamine on edukas aiapidamise alus. Idandamine stimuleerib idude aktiivsust ja annab taimedele tugeva alguse, kuid mitte kõik taimed ei vaja seda protseduuri. Tähelepanu tuleks pöörata konkreetsete taimede vajadustele ja istutamisjuhenditele, et tagada parim tulemus ja tugev saak.

Back to top button