Aed

Nemeesia kasvatamise saladused: kaunid õied kogu suveks

Värvilised õied toovad meie aedadesse elu ja rõõmu, pakkudes silmailu nii peredele kui ka möödujatele. Nemeesia, oma eredate ja mitmekesiste õitega, on suurepärane valik igale aiapidajale, kes soovib lisada oma koduümbrusse värvi ja ilu. Selle taime kasvatamine võib tunduda väljakutsena, eriti Eesti muutlikus kliimas, kuid õigete teadmiste ja hooldusega õitseb see taim rikkalikult kogu suve.

Mis taim on nemeesia?

Nemeesia (ladinakeelne nimetus Nemesia) on Lõuna-Aafrikast pärit õitsev taim, mis kuulub teeleheliste (Plantaginaceae) sugukonda. See kaunis taim paistab silma oma erksate ja mitmekesiste õievärvidega, mis ulatuvad valgest ja kollasest kuni roosa, punase ja siniseni, pakkudes aiapidajatele laias valikus dekoratiivseid võimalusi. Nemeesia kasvab tavaliselt 15-30 cm kõrguseks, moodustades kompaktse põõsa, mis on kaetud arvukate väikeste, kuid silmatorkavate õitega.

Eesti kliimas tasub nemeesiat kasvatada üheaastase taimena, kuna see ei talu hästi meie külmi talvesid. Kuigi nemeesia on oma kodumaal mitmeaastane taim, ei suuda see meie põhjamaises kliimas edukalt talvituda. Selle taime puhul on tegu kiirekasvulise ja rikkalikult õitsva liigiga, mis õitseb maist kuni sügiseste külmadeni, pakkudes aiapidajale mitu kuud kaunist vaatepilti.

Vaata lisaks
Kui tihti tuleb kaktust kasta, et see püseks terve ja ilus?

Millised tingimused on vajalikud nemeesia kasvatamiseks?

Nemeesia armastab päikesepaistet ning õitseb kõige paremini täispäikeses või kerges poolvarjus. Liiga varjulises kohas jäävad taimed kidurateks ning õitsevad tagasihoidlikumalt, samas kui otsene päikesevalgus soodustab rikkalikku õitsemist ja tugevat kasvu. Eesti kliimas sobib nemeesiale hästi avatud, kuid tuulte eest kaitstud kasvukoht, kus taim saab piisavalt päikesevalgust, kuid on samas kaitstud tugevate tuuleiilide eest.

Temperatuuri osas eelistab nemeesia mõõdukat soojust, olles kõige aktiivsemas kasvufaasis temperatuuril 15-25 °C. See teeb temast ideaalse taime Eesti suvehooajaks, kuna ta talub hästi meie suvede mõõdukat soojust. Olgugi et nemeesia talub lühiajalist kerget öökülma, tuleks teda istutada avamaale alles pärast öökülmade ohu möödumist, tavaliselt mai lõpus või juuni alguses, et vältida külmakahjustusi.

Õhuniiskuse osas on nemeesia suhteliselt vastupidav, kuid eelistab mõõdukat niiskustaset. Liiga kõrge õhuniiskus võib soodustada seenhaiguste levikut, eriti kui õhk ei liigu piisavalt. Eesti klimaatilistes tingimustes on soovitatav istutada nemeesiat kohtadesse, kus on hea õhuringlus, et vähendada seenhaiguste riski, kuid samal ajal vältida liiga kuiva ja tuulist asukohta, mis võib taime veevajadust suurendada.

Milline muld sobib?

Nemeesia vajab hästi dreenitud, viljakaid ja kergelt happelisi kuni neutraalseid muldi (pH 5,5-7,0). Ideaalne on huumuserikas, kergelt liivane muld, mis võimaldab liigsel veel kergesti ära voolata, kuid säilitab piisavalt niiskust taime normaalseks kasvuks. Raske savine muld võib põhjustada juurte mädanemist, eriti vihmasel perioodil, kuna selline pinnas hoiab liiga palju niiskust.

Mulda võib enne istutamist parandada, lisades kompostmulda või hästi kõdunenud sõnnikut, et suurendada viljakust ja parandada dreenimist. Eriti lubjarikkale või savimullale tasub lisada turba ja jämeda liiva segu vahekorras 1:1, et muuta see nemeesiale sobivamaks. Hea kvaliteediga istutussubstraat tagab, et nemeesia saab kõik vajalikud toitained tugeva kasvu ja rikkaliku õitsemise jaoks.

Nemeesia külvamine seemnetest

Nemeesia seemned külvatakse tavaliselt veebruari lõpus või märtsi alguses siseruumides, et taimed jõuaksid enne avamaale istutamist piisavalt tugevaks kasvada. Külvamiseks täitke seemne konteinerid kvaliteetse külvisubstraadiga, niisutage seda kergelt ja külvake seemned õhukese kihina pinnale, kergelt mullaga kattes, kuna nemeesia seemned on väga väikesed ja vajavad idanemiseks valgust. Idanemiseks tuleks hoida temperatuuri 18-21°C juures ning tagada ühtlane niiskus, kattes konteinerid toidukile või klaasiga.

Seemned idanevad tavaliselt 7-14 päeva jooksul, pärast mida tuleks kile või klaas eemaldada ja taimed asetada valgusküllasesse kohta. Kui idanditel on ilmunud kaks pärislehtede paari (tavaliselt 4-6 nädalat pärast külvi), võib nad pikeerida suurematesse pottidesse, kasutades toitainerikast potimulda. Taimed on valmis avamaale istutamiseks, kui öökülmade oht on möödunud, tavaliselt mai lõpus, kusjuures istutamisel tuleks jätta taimede vahele 15-20 cm, et tagada piisav õhuringlus.

nemeesia
Foto: plc021874, Pixabay

Kastmine ja hooldus

Nemeesia vajab regulaarset, kuid mõõdukat kastmist, hoides mulla ühtlaselt niiskena, kuid mitte märjana. Eriti oluline on jälgida kastmisrežiimi kuumadel ja kuivadel perioodidel, mil taimed võivad vajada kastmist kord päevas, samas kui vihmasemal perioodil piisab 1-2 korrast nädalas. Kastmine on soovitatav teha hommikul või õhtul, vältides keskpäevast kuumust, et vähendada aurustumist ja vältida taime lehtede kõrvetamist.

Kasutage kastmisel toasooja või veidi soojemat vett, kuna külm vesi võib taimele stressi tekitada ja kasvu pidurdada. Kastmine peaks toimuma taime juure piirkonda, vältides lehtede märjaks tegemist, mis võib soodustada haiguste levikut. Regulaarne närbunud õite ja lehtede eemaldamine (nn äestamine) soodustab uute õite teket ja aitab hoida taime terve ja kompaktsena, pikendades õitsemisperioodi kogu suveks.

Kuidas väetada?

Nemeesia väetamine on oluline, et tagada tugev kasv ja rikkalik õitsemine kogu hooaja vältel. Alustage väetamist umbes kaks nädalat pärast taimede avamaale istutamist, kasutades tasakaalustatud vedel- või graanulväetist, mis on spetsiaalselt mõeldud õistaimedele (NPK suhtega umbes 10-10-10 või 7-9-5). Väetamist tuleks korrata iga kahe nädala tagant kogu kasvuperioodi jooksul, vähendades sagedust augustis või septembris, kui kasvuhooaeg hakkab lõppema.

Vedela väetise kasutamisel lahjendage see vastavalt tootja juhistele, tavaliselt poole nõrgema lahusena kui pakendil soovitatud, eriti kui muld on juba viljakas. Graanulväetiste puhul jälgige hoolikalt soovitatud koguseid ja hoidke graanulid taime tüvedest eemal, et vältida “kõrvetusi”. Liigväetamine võib põhjustada lehtede liigset kasvu õitsemise arvelt või isegi taime kahjustamist, seetõttu on parem väetada mõõdukalt ja regulaarselt kui harva ja suurte kogustega.

Võimalikud taimehaigused

Nemeesia on üldiselt vastupidav, kuid teatud tingimustes võib ta kannatada mõningate haiguste all. Hallituse (Botrytis) tunnusteks on hallid või pruunikad laigud lehtedel ja õitel, mis muutuvad vesiseks ja lõpuks kuivavad. Jahukaste ilmub valgete pulbriliste laikudena lehtedele, eriti kuivades tingimustes, kuid kõrge õhuniiskuse korral. Mõlema haiguse korral eemaldage koheselt nakatunud taimeosad ja parandage õhuringlust taimede ümber, vajadusel kasutage sobivat ökoloogilist või keemilist fungitsiidi.

Lehetäid, ripslased ja kedriklest on levinumad kahjurid, kes võivad nemeesiat rünnata. Lehetäide tunnusteks on keerdunud lehed ja kleepuv “kaste” lehtedel, ripslased põhjustavad hõbedasi laike ja kedriklest peeneid ämblikuvõrgu sarnaseid kiude taimede vahel. Kahjurite tõrjeks võib kasutada seebivee lahust, neemõli või bioloogilisi tõrjevahendeid, rakendades neid regulaarselt, eriti kahjurite esmaste tunnuste ilmnemisel. Raske nakatumise korral võib olla vajalik spetsiaalsete putukamürkide kasutamine, järgides alati täpselt tootja juhiseid.

Vaata lisaks
Lilled teie aias, mis peletavad kahjurid eemale: kuidas ja kuhu neid istutada?

Alustage nemeesia kasvatamist juba täna ja lisage oma aeda uut värvikirevust, mis rõõmustab nii teid kui ka teie külalisi. Oma mitmekesiste värvide ja lihtsate kasvatusnõuetega on nemeesia ideaalne valik nii algajatele kui ka kogenud aiapidajatele. Proovige erinevaid sorte ja kombineerige neid teiste suvelilledega, et luua tõeliselt silmapaistev aianurk, mis pakub esteetilist naudingut kogu kasvuperioodi vältel.

Back to top button