Kevad on ideaalne aeg mõelda oma aia rikastamisele kasulike ja maitsvate marjapõõsastega. Üks tõeliselt tänuväärne taim, mis võiks kaunistada iga Eesti koduaeda, on must sõstar. See vitamiinirikas marjapõõsas on enamat kui lihtsalt ilu- või tarbeaed – see on investeering oma pere tervisesse ja heaolusse. Kas oled kunagi mõelnud, kui lihtne võib tegelikult olla oma musta sõstra kasvatamine?
Mis taim on must sõstar?
Must sõstar on mitmeaastane lehtpõõsas, mis kuulub sõstraliste sugukonda. See võimas taim võib kasvada kuni 1,5-2 meetri kõrguseks ning elada viljakandvana rohkem kui 15 aastat. Põõsa lehed on suured, tumerohelised ning omapärase aromaatse lõhnaga, mis teeb ta aias kergesti äratuntavaks.
Marjad valmivad kobarates, mis ripuvad elegantsetel vartel. Need läikivmustad viljad pole mitte ainult maitsvad, vaid sisaldavad ka märkimisväärsel hulgal C-vitamiini, antioksüdante ja muid kasulikke toitaineid. Eestis on must sõstar üks armastatumaid marjakultuure, mis sobib suurepäraselt meie kliimasse.
Millised tingimused on vajalikud kasvatamiseks?
Must sõstar on vastupidav taim, mis sobib suurepäraselt Eesti kliimasse. See külmakindel põõsas talub hästi meie talviseid miinuskraade ning vajab edukaks kasvamiseks külmaperioodi. Parima kasvu tagamiseks vajab must sõstar päikeselist või poolvarjulist kasvukohta, kus ta on kaitstud tugevate tuulte eest.
Õhuniiskus mängib musta sõstra kasvatamisel olulist rolli. Taim eelistab mõõdukat õhuniiskust, mis Eesti kliimas on tavaliselt tagatud. Liigniiskus võib soodustada seenhaiguste teket, seetõttu on oluline tagada põõsastele hea õhuringlus, istutades need piisavate vahedega.
Musta sõstra juurestik paikneb maapinna ülemises kihis, mistõttu on oluline hoida mulda pidevalt parasniiskena. Eriti tähtis on piisav niiskus õitsemise ja marjade moodustumise ajal. Samas ei talu taim liigniiskust ega seisva vee olemasolu juurestiku piirkonnas.
Milline muld sobib?
Must sõstar eelistab viljakaid, hästi dreenitud ning kergelt happelisi muldi (pH 6,0-6,5). Muld peaks olema huumuserikas, sügav ning hästi õhustatud. Rasked savimullad ja liiga kerged liivmullad ei sobi musta sõstra kasvatamiseks ilma eelneva mullaparanduseta. Enne istutamist tuleks mulda kindlasti rikastada komposti või kõdusõnnikuga.
Kuidas valida musta sõstra istikuid?

Kvaliteetsete istikute valimine on eduka kasvatamise alus. Õige istiku valik määrab suuresti tulevase saagi kvaliteedi ja koguse ning põõsa üldise tervise. Istikute valimisel pööra tähelepanu järgmistele aspektidele:
- Jälgi, et taim oleks terve ja vigastusteta
- Vali 1-2 aastased istikud, millel on vähemalt 3-4 tugevat põhioksa
- Juured peavad olema hästi arenenud, elujõulised ja haigusvabad
- Kontrolli, et tüvel ja okstel poleks kahjustusi ega haigustunnuseid
- Eelista kohalikke sorte, mis on meie kliimaga kohanenud
- Vali istikud usaldusväärsetest puukoolidest
- Veendu, et sort oleks vastupidav levinumatele haigustele
- Kontrolli istiku niiskustaset – juured ei tohi olla kuivanud
Istikute istutamine
Musta sõstra istutamiseks on parim aeg varakevad või hilissügis, kui taim on puhkeseisundis. Enne istutamist tuleb kasvukoht hoolikalt ette valmistada. Kaeva istutusauk piisavalt suur, umbes 40×40 cm ja 40 cm sügav. Sega kaevatud mullaga komposti või kõdunenud sõnnikut.
Istuta taimed veidi sügavamale kui nad kasvasid puukoolis, umbes 5-8 cm võrra. Põõsaste vahekaugus peaks olema 1,2-1,5 meetrit ning ridade vahe 2 meetrit. Pärast istutamist kasta taimi ohtralt ning multši istutusala 5-7 cm paksuse kihiga. Multšiks sobib hästi kõdunenud puulehtede või komposti ja turba segu.
Esimestel nädalatel pärast istutamist vajab taim erilist tähelepanu. Jälgi, et muld püsiks ühtlaselt niiske, kuid väldi liigniiskust. Esimesed võrsed peaksid ilmuma paari nädala jooksul pärast istutamist.
Kastmine ja hooldus
Musta sõstra kastmine nõuab regulaarset tähelepanu, eriti kasvuperioodi alguses ja marjade moodustumise ajal. Kasta põõsaid hommikul või õhtul, vältides lehtede märjaks saamist, mis võib soodustada seenhaiguste arengut.
Ühe põõsa kohta kulub keskmiselt 10-15 liitrit vett nädalas, sõltuvalt ilmastikust ja mulla niiskusest. Kasuta kastmiseks toasooja vett ning kasta pigem harvem, aga põhjalikult. See soodustab juurte sügavamale kasvamist ja muudab taime põuakindlamaks.
Väetamine
Musta sõstra väetamine on oluline osa taime hooldusest. Kevadel, kasvuperioodi alguses vaja taimi väetada lämmastikurikka väetisega, mis soodustab lehtede ja võrsete kasvu. Kasuta orgaanilist väetist või spetsiaalset marjapõõsaste kompleksväetist.
Õitsemise ja marjade moodustumise ajal vajavad taimed rohkem kaaliumi ja fosforit. Väetada tuleks vastavalt juhendile, tavaliselt 2-3 korda kasvuperioodi jooksul. Sügisel pole soovitatav lämmastikväetisi kasutada, kuna see võib vähendada taimede talvekindlust.
Võimalikud taimehaigused
Must sõstar võib kannatada mitmete haiguste ja kahjurite all. Levinumad probleemid on jahukaste, pahklest ja sõstra-klaastiib. Jahukaste tunneb ära valgete laikude järgi lehtedel, mis hiljem muutuvad pruuniks. Pahklesta kahjustuste korral muutuvad pungad ümaraks ja paisunuks.
Haiguste ennetamiseks on oluline tagada põõsastele hea õhutus, vältida liigniiskust ning eemaldada nakatunud taimeosad koheselt. Kahjurite tõrjeks võib kasutada looduslikke või keemilisi tõrjevahendeid, kuid kindlasti tuleb järgida kasutusjuhendit ja ohutusnõudeid.
Millal ja kuidas saaki korjata?
Must sõstar hakkab vilja kandma tavaliselt 2-3 aastat pärast istutamist. Esimene saak on tagasihoidlik, kuid alates 4.-5. aastast jõuab põõsas täissaagikuseni. Täiskasvanud põõsa saagikus võib ulatuda 3-5 kilogrammini, sõltuvalt sordist ja kasvutingimustest.
Musta sõstra marjad valmivad Eestis tavaliselt juuli lõpus või augusti alguses. Marjad on valmis korjamiseks, kui need on ühtlaselt mustad, läikivad ja pehmed. Küpsed marjad eralduvad kergesti varre küljest. Mõned sordid valmivad varem, teised hiljem, seega tasub jälgida konkreetse sordi omadusi.
Korjamine peaks toimuma kuiva ilmaga, kas hommikul või õhtul, kui temperatuur on mõõdukas. Marjad tuleks korjata ettevaatlikult kobaratena, vältides nende muljumist ja purustamist. Värskelt korjatud marjad säilivad külmkapis 3-5 päeva. Pikemaks säilitamiseks sobib sügavkülmutamine, kuivatamine või töötlemine moosiks ja mahlaks. Korjatud marjad tuleks võimalikult kiiresti sorteerida, eemaldades kahjustatud või riknenud marjad.
Must sõstar on tänuväärne taim, mis sobib suurepäraselt Eesti aedadesse. Järgides õigeid hooldusvõtteid ja pöörates tähelepanu taime vajadustele, võid nautida rikkalikku saaki aastaid. Regulaarne hooldus, õigeaegne väetamine ja kahjurite ennetamine on võtmetegurid edukaks kasvatamiseks. Sinu pingutused tasutakse rikkaliku saagiga, mis pakub nii maitsenaudingut kui ka tervisekasu.