Kurkide kasvatamine nõuab palju vaeva, eriti kui soovid saada head saaki. Selles protsessis mängib olulist rolli õigete väetiste kasutamine, mida saab ka ise valmistada. Räägin teile, millega kurke väetada, et sügisel saaksite suurepärase tulemuse.
Miks on vaja kurke väetada?
Kurkide väetamine on oluline, kuna need on “ahnete” taimedena tuntud, mis võivad mullast kõik toitained välja tõmmata. Ilma täiendava toitainete lisamiseta võib saak jääda kesiseks ja taimed nõrgaks. Väetamine aitab tagada, et kurkidel oleks piisavalt toitaineid nii lehtede kasvuks kui ka viljade moodustamiseks.
Õigesti valitud väetised suurendavad mitte ainult saagi hulka, vaid parandavad ka viljade kvaliteeti ja maitset. Tasakaalustatud toitainete olemasolu mullas aitab taimedel paremini vastu panna haigustele ja kahjuritele, pikendades seeläbi saagihooaega ja suurendades üldist tootlikkust.
Kuidas aru saada, mida kurgid vajavad?
Kurkide välimusest saab tihti märke, mis näitavad, millistest toitainetest neil puudus on. Need märgid ilmnevad tavaliselt lehtede värvuse või viljade välimuse muutustes. Tähelepanelik aednik suudab nende märkide põhjal tuvastada, millist väetist taimed vajavad.
Kui märkate oma kurkidel järgmisi tunnuseid, on aeg tegutseda:
- Ülemiste lehtede kolletumine viitab vase puudusele
- Rohelised sooned kollasel lehel näitavad rauapuudust
- Helerohelised, peaaegu valged lehed viitavad lämmastikupuudusele
- Normaalsed lehed, kuid valgeks muutunud viljad näitavad kaaliumipuudust
Millega kurke väetada?
Kurkide väetamiseks saab kasutada nii orgaanilisi kui ka mineraalväetisi. Parimad tulemused saavutatakse kompleksväetistega, mis sisaldavad mitmeid taimede kasvuks vajalikke komponente. Need toimivad kiiresti ja annavad kurkidele just need toitained, mida nad vajavad.
Väetisi saab lisada kahel viisil: juurte kaudu (kuivalt või lahusena mulda) või lehtede kaudu (taimede maapealse osa pritsimine). Aednikud kasutavad hooaja jooksul mõlemat meetodit, kuid kuumas ilmas soovitatakse eelistada juurväetamist, sest toitained imenduvad kõrgemal temperatuuril mullast kiiremini.
Õitsemise ja viljakandmise perioodil piisab leheväetamisest kord nädalas. Pidage meeles, et igasugune väetamine, nii mineraalne kui ka orgaaniline, tuleks teha alles pärast taimede kastmist, et mitte kahjustada juurestikku.
Kurkide väetamine õitsemise ja viljade moodustumise ajal
Õitsemisperiood on kurkide kasvatamisel kõige vastutusrikkam, sest just sel hetkel määratakse mitte ainult kurkide kogus, vaid ka nende maitse. Seega on vaja väetisi, mis stimuleerivad viljade moodustumist. Orgaanilistest väetistest sobib kõige paremini puutuhk, mineraalsetest kaaliumväetised (näiteks kaaliumsulfaat), fosforväetised (superfosfaat) ja lämmastikväetised (ammooniumnitraat või karbamiid).
- Tuhaga väetamine: Täitke ämber 1/3 ulatuses sõelutud tuhaga ja lisage kuuma vett. Laske segul 3 päeva seista, segage aeg-ajalt aktiivselt, seejärel filtreerige ja kastke kurke – 250 ml taime kohta. NB! Tuhkväetisi ei tohi kombineerida lämmastikväetistega.
- Boorhappe pritsimine: Lahustage 10 liitris vees 5 g boorhapet ja 10 kristalli kaaliumpermanganaati. Võite lisada ka veidi suhkrut, et meelitada ligi tolmeldajaid. Pritsige kurke saadud lahusega.
Kurkide väetamine viljakandmise perioodil
Kui kurkidel ilmuvad esimesed viljad, muutub toitainete jaotumise põhimõte: suurem osa läheb viljade kasvuks ja palju vähem saavad uued võrsed. Sel etapil soovitatakse kasutada kompleksseid mineraalväetisi, näiteks nitroammofoskat. Orgaanilistest väetistest aitab kurkide aktiivset viljakandmist kõige paremini käivitada rohuleotis.
- Rohuleotis: Tõmmake aiast välja kõik umbrohud (see võib olla puju, ristik, kõrvenõges ja muud taimed). Need tuleb peenestada, panna ämbrisse ja valada peale sooja vett. Väetis peaks seisma kolm päeva, seejärel tuleb see filtreerida, lahjendada 1 liiter leotist ämbris vees ja kasta kurke. Sellest piisab 4-5 taime kastmiseks.
- Kaaliumnitraadiga juurväetamine: Juurte kaudu kastmiseks tuleb lahustada 25 g väetist 15 liitris vees. Kõigepealt lahustatakse graanulid väikeses koguses vedelikus ja seejärel lisatakse vett vajaliku mahuni. See aine kiirendab viljade moodustumist, samal ajal kui roheline mass ei kasva tugevalt.
Väetamine hooaja lõpus viljakandmise pikendamiseks
Suve lõpuks ilmub kurgivaodel üha vähem kurke, mõju avaldavad jahedamad ööd ja vihm, kuid viljakandmist on siiski võimalik pikendada. Selleks kasutatakse kaaliumi ja fosforit sisaldavaid väetisi. Lisaks kaetakse peenarde muld saepuru, põhu või rohuga, et kaitsta kurkide juuri alajahtumise eest. Kogenud aednikud soovitavad ka alumiste kollaseks muutunud lehtede eemaldamist, kuna need võtavad taimelt jõudu.
- Juurväetamine kaaliumi ja fosforiga: Võtke 1 spl superfosfaati ja 1 spl kaaliumsulfaati ning lahustage need 10 liitris vees. Hapupiimaga pritsimine: Hapupiimast muutuvad kurgid õrnaks ja magusaks. Pritsimiseks tuleb võtta 1 liiter vadakut või hapupiima, lahjendada 10 liitris vees ja pritsida kurkide lehti.
Varem oleme rääkinud sellest, kuidas kaitsta viljapuid sipelgate ja teiste kahjurite eest. Seda tuleb kindlasti teha, kui soovite, et puud elaksid ja kannaksid vilja kaua. Kaitset saab teha kättesaadavate vahenditega oma kätega.