Isasõis on õhukese varre peal, mis ei anna vilja, kuid tolmeldab emaslille, millel moodustuvad viljasidemed. Viimased on kergesti äratuntavad algse pisikese rohelise vilja olemasolu järgi. Aga mida teha, kui isasõisi on palju?
Kurkide isasõite tekkepõhjused ja lahendused
Isasõite moodustumine kurkidel on loomulik protsess, kuid mõnikord tekitab taim erinevatel põhjustel liiga palju isasõisi. See vähendab oluliselt kultuuri saagikust ja põhjustab aednikele muret. Enne isasõite eemaldamist tuleks analüüsida, mis võis põhjustada nende rohket moodustumist.
Kurkide istutamisel tasub tähelepanu pöörata partenokarpsete hübriidide valikule, sest need ei vaja tolmeldamist. Sellised sordid moodustavad ainult emaslilli ja tootja märgib selle omaduse tavaliselt seemnepakenditele. Probleemsete olukordade vältimiseks on oluline mõista peamisi isasõite tekke põhjuseid.
Vale kastmisrežiim
Kurgid on niiskuslembeslased taimed, mis vajavad sagedast ja rohket kastmist, kuid põhimõte “mida rohkem, seda parem” võib halba kaasa tuua. Liigse vee korral hakkab kurk aktiivselt rohelist massi kasvatama, et kogu niiskust töödelda. Tulemuseks on see, et taimedel ei jätku jõudu kvaliteetsete viljasidumuste moodustamiseks.
Enne õitsemise algust tuleb kurke kasta iga 5-7 päeva tagant, andes igale põõsale umbes 3-6 liitrit vett. Õitsemise algusega sagenevad kastmised 2-3 päeva tagant, suurendades vee kogust 6-12 liitrini iga taime kohta. Kuivas ilmas võib kastmine olla igapäevane, kuid muld põõsaste all peab alati olema niiske.
Isasõite rohkuse korral võib taimi kunstlikult stressiolukorda viia, lõpetades paariks päevaks kastmise. Kerge mullapinna kuivamine ja seejärel tavapärase kastmisrežiimi jätkamine stimuleerib emaslillede moodustumist. Oluline on kasutada vähemalt 22-kraadist vett, sest kurgid ei salli külma vett.
Valguse puudus
Kurkide normaalne areng ja kvaliteetne viljumine on võimatud ilma piisava päikesevalguseta. Kui põõsad kasvavad varjulises kohas, ei saa head saaki oodata. Isegi hästi valitud koha korral võivad liiga tihedalt istutatud kurgid teineteist varjutada.
Vajadusel tuleks eemaldada või lühendada taimed, mis loovad kurkidele varju, kuigi täiskasvanud põõsaste ümberistutamine ei ole soovitatav. Liiga lähedal asuvate taimede korral tuleks eemaldada alumised lehed ja lühendada külgvõrsed. Tulevikus tuleks kurgid istutada hästi valgustatud kohta vähemalt 40-50 cm kaugusele teineteisest.
Valguse puudus mõjutab otseselt kurkide võimet moodustada kvaliteetseid emaslilli ja viljasidumusi. Varjulises keskkonnas suunavad taimed oma energia pigem rohelise massi kasvatamisse. Õige valgusrežiimi tagamine on üks olulisemaid saagi kvaliteedi mõjutajaid.
Ebasoodsad ilmastikuolud
Kui termomeeter näitab 15 kraadi või vähem, aeglustavad kurgid kasvu ja lõpetavad viljumise. Külma ja niiskuse kombinatsioon paneb põõsad massiliselt isasõisi moodustama. Kasvuhoones tuleks temperatuuri tõsta küttekeha või muul viisil.
Avaväljakul tasub kurkidele lisavarjualust muretseda, näiteks kõrgete kaarte ja agrokanga või kile abil. Selline konstruktsioon kaitseb taimi madalate temperatuuride ja liigse niiskuse eest. Külma ilma ajal tuleks kastmine ajutiselt katkestada mullapinna üleliigse niiskumise vältimiseks.
Liiga kuum ilm pole samuti kurkidele kasulik, sest üle 27-28 kraadi temperatuuril muutub isasõite tolm steriilseks. See häirib tolmeldamist ja viljasidumuste moodustumist, mistõttu on oluline jälgida kasvuhoone mikrokliimat. Päikese käes kuumeneva hoone korral võib katusele paigaldada varjutava võrgu.
Vale toitainerežiim
Isasõite rohkus võib tekkida lämmastikuga ületoitmise tõttu, mil taim hakkab aktiivselt rohelist massi kasvatama selle asemel, et moodustada emaslilli. Sellisel juhul tuleb lämmastik väetiste koostisest välja jätta ja kasutada kaalium-fosfortoitaineid. Need elemendid käivitavad kvaliteetse õitsemise ja roheliste viljude moodustumise protsessi.
Hästi sobib monofosfaatkaaliumi lahus: 10-20 g 10 liitri vee kohta, millest valada iga põõsa alla umbes liiter. Võimalik on ka taimede piserdamine toitainelahusega, kordades protseduuri nädala pärast. Lisaks võib kasutada spetsiaalseid viljamoodustuse stimulaatoreid, mis on müügil aiakeskustes.
Need preparaadid soodustavad emaslillede moodustumist ja takistavad väikeste kurkide äralangemist. Valitud preparaat tuleb lahustada juhendi järgi ja taimede piserdamiseks kasutada. Selliseid vahendeid võib hooaja jooksul kasutada kõige enam kaks korda, et mitte taimi üle stimuleerida.
Oleme varem rääkinud kolme levinud veate kohta taimede kastmisel, mida paljud aednikud teevad. Esmapilgul võib kastmine tunduda lihtne – võta ja kasta –, kuid tegelikkuses nõuab see õiget lähenemist. Kui järgid õigeid põhimõtteid ning hoiad tasakaalu kastmises, toitmises ja kasvutingimustes, ei tohiks kurkide isasõitega probleeme tekkida.