Kui olete kunagi maitsnud isekasvatatud lillkapsast valmistatud gratääni, teate seda erilist rahulolutunnet, mida pakub oma kätega kasvatatud köögivili. Värske lillkapsapea maitse on võrreldamatu poest ostetuga, rääkimata sellest uhkustundest, kui näete oma aias kasvamas neid imelisi valgeid õisikuid. Kas pole aeg ka oma aeda lillkapsaga rikastada?
Mis taim on lillkaps?
Lillkaps kuulub ristõieliste sugukonda ja on üks kapsaliikidest. See erilise välimusega köögivili paistab silma oma tiheda, kreemvalge õisikuga, mida ümbritsevad suured rohelised lehed. Tegemist on toitaineterikka köögiviljaga, mis sisaldab rohkelt C-vitamiini, K-vitamiini ja foolhapet.
Taim kasvab 40-60 cm kõrguseks ja vajab oma täiusliku õisiku moodustamiseks õigeid kasvutingimusi. Lillkapsa pead võivad kasvada 15-25 cm läbimõõduga, olenevalt sordist ja kasvatustingimustest. Selle kasvatamine nõuab veidi rohkem tähelepanu kui teiste kapsaliikide puhul, kuid tulemus on seda väärt.
Millised tingimused on vajalikud kasvatamiseks?
Lillkaps eelistab jahedamat kliimat, mistõttu sobib Eesti kliima talle hästi. Optimaalne kasvutemperatuur jääb vahemikku 15-20°C, mis teeb temast ideaalse kevad- ja sügiskultuuri. Öökülmad võivad noortele taimedele ohtlikud olla, seega tasub kevadel külmakaitset kasutada.
Taim vajab kasvamiseks palju päikesevalgust, vähemalt 6 tundi päevas. Poolvarjuline asukoht sobib samuti, eriti kui suved on kuumad. Tuulekaitse on oluline, kuna tugevad tuuled võivad taimi kahjustada ja kasvu aeglustada.
Õhuniiskus mängib lillkapsa kasvatamisel olulist rolli. Optimaalne õhuniiskus on 80-85%. Liiga kuiv õhk võib põhjustada õisiku enneaegset avanemist ja kvaliteedi langust. Regulaarne kastmine aitab säilitada vajalikku niiskustaset.
Milline muld sobib?
Lillkaps eelistab toitaineterikast, hästi dreenitud mulda, mille pH on 6,0-7,0. Muld peab olema sügavalt läbiharitud ja sisaldama palju orgaanilist ainet. Ideaalne on keskmise raskusega liivsavimuld, mis suudab hästi niiskust hoida, kuid ei muutu liigniiskeks.
Lillkapsa istutamine
Lillkapsa kasvatamisel on kõige kindlam meetod alustada taimede ettekasvatamisest. See annab taimedele tugeva alguse ja pikendab kasvuperioodi. Seemned idanevad hästi kontrollitud tingimustes ja noored taimed saavad tugevamaks enne avamaale istutamist.
Ettekasvatatud taimed annavad tavaliselt parema saagi kui otse avamaale külvatud seemned. Samuti on võimalik nii varem saaki saada ja paremini planeerida istutusaega vastavalt ilmastikuoludele.
Millal ja kuidas õigesti lillkapsast ette kasvatada?
Seemned tuleb külvata 45-50 päeva enne planeeritud avamaale istutamist. Seemned leotatakse enne külvi 30 minutit soojas vees, mis aitab idanemist kiirendada. Külvata tuleb 1-1,5 cm sügavusele ja hoida temperatuuri 18-20°C juures.
Külvikastid või potid täidetakse kvaliteetse külvimullaga ja asetatakse hästi valgustatud kohta. Idanemiseks kulub tavaliselt 5-7 päeva. Kastmine peab olema mõõdukas ja regulaarne, vältides mulla läbikuivamist või liigniiskust.
Noored taimed vajavad palju valgust, et mitte välja venida. Kui päevavalgust on vähe, võib kasutada lisavalgustust. Temperatuur võib pärast tärkamist olla veidi madalam, umbes 16-18°C.
Lillkapsa istutamine avamaale
Kui öökülmade oht on möödas ja taimed on 4-6 lehega, on õige aeg need avamaale istutada. Tavaliselt toimub see mai keskpaigas või lõpus. Istutusvahe peaks olema 50-60 cm taimede vahel ja 60-70 cm ridade vahel.
Enne istutamist tuleb taimi nädala jooksul karastada, viies neid järk-järgult õue. Istutamisel tehakse igale taimele pisut sügavam auk, kui on taime juurepalliga osa. Taimed istutatakse veidi sügavamale, kui nad kasvasid pottides, ja kastetakse korralikult.
Kastmine ja hooldus
Lillkaps vajab regulaarset ja ühtlast kastmist, eriti õisiku moodustumise perioodil. Kastma peaks hommikul või õhtul, vältides lehtede märgamist. Iga taim vajab nädalas umbes 25-30 liitrit vett, sõltuvalt ilmastikust.
Muld tuleb hoida niiske, kuid mitte märg. Liigne niiskus võib põhjustada juurehaigusi, samas kui kuivus põhjustab õisiku kvaliteedi langust. Multšimine aitab säilitada mulla niiskust ja hoiab umbrohu kontrolli all.
Väetamine
Lillkaps on toitainetevajaduse poolest nõudlik taim. Enne istutamist tuleb mulda lisada kompostväetist või kõdusõnnikut. Kasvuperioodil on vajalik regulaarne lisaväetamine lämmastikurikka väetisega.
Esimene väetamine toimub kaks nädalat pärast istutamist, kasutades kompleksväetist (NPK suhtega 15-15-15). Järgnevad väetamised tehakse iga 2-3 nädala tagant, kuni õisik hakkab moodustuma. Vältida tuleb liigset lämmastikväetist, mis võib põhjustada õisiku lõhenemist.
Võimalikud taimehaigused
Lillkaps võib nakatuda mitmetesse haigustesse, millest levinumad on nuuter, ristõieliste mustmädanik ja jahukaste. Haiguste esimesteks märkideks on tavaliselt lehtede kolletumine, pruunistumine või hallituse teke.
Kahjuritest on ohtlikumad kapsakoi, kapsakärbes ja tihedad lehetäide kolooniad. Ennetamiseks on oluline järgida külvikorda ja hoida taimed tugevad. Bioloogiliste tõrjevahenditega pritsimine ja kaitsevõrkude kasutamine aitavad kahjureid kontrolli all hoida.
Kuidas ja millal saaki koristada?
Lillkapsa õisik on valmis koristamiseks, kui see on saavutanud sordiomase suuruse ja on tihedalt kompaktne. Tavaliselt kulub istutamisest saagi valmimiseni 60-75 päeva, sõltuvalt sordist ja kasvutingimustest.
Õisik tuleb lõigata terava noaga, jättes sellele 2-3 lehte kaitseks. Koristada tuleks hommikul või õhtul, kui temperatuur on madalam. Õigel ajal koristatud lillkapsapead säilivad külmkapis kuni kaks nädalat.
Lillkapsa kasvatamine nõuab küll tähelepanu ja hoolt, kuid pakub suurepärast rahuldust, kui näete oma aias kasvamas ilusaid valgeid õisikuid. Järgides neid juhiseid ja pöörates tähelepanu taime vajadustele, saate nautida maitsvat kodukasvatatud lillkapsast kogu hooaja vältel. Proovige järgmisel kevadel kindlasti oma aias lillkapsast kasvatada – see kogemus rikastab teie aedniku pagasit ja toidulauda!