Aed

Lavendli kasvatamine koduaias: kuidas luua lõhnav paradiis?

Lõuna-Prantsuse laiuvad lillad lavendlipõllud paeluvad paljusid, kuid sarnast ilu saab luua ka oma koduaias. Lavendel pakub lisaks kaunile välimusele ja meeliülendavale aroomile ka praktilisi kasutusvõimalusi – alates magamistoa lõhnastamisest kuni toiduvalmistamiseni. Kas soovite teada, kuidas seda mitmekülgset taime edukalt Eesti tingimustes kasvatada?

Mis taim on lavendel?

Lavendel (Lavandula) on igihaljas poolpõõsas huulõieliste sugukonnast, päritoluga Vahemere piirkonnast. Taim kasvab kuni 60 cm kõrguseks ning seda iseloomustavad hallikasrohelised piklikud lehed ja lillakas-sinised õied tihedates õisikutes varte otsas.

Eesti kliimas on kõige vastupidavam inglise lavendel (Lavandula angustifolia), mis talub paremini külma ja niiskust. Selle liigi lõhn on ka kõige intensiivsem, mistõttu kasutatakse seda laialdaselt parfümeerias ja aroomiteraapias.

Milliseid tingimusi vajab lavendel kasvamiseks?

Lavendel vajab päikeselist kasvukohta ja hästi dreenitud mulda. Eesti kliimas kasvab lavendel edukalt avamaal, kuid vajab talveks kaitset, eriti esimestel aastatel. Parim kasvukoht on lõunapoolne nõlv või müür, mis kaitseb taime külmade põhjatuulte eest.

Muld peab olema kerge, liivane või kruusane ning neutraalse kuni kergelt aluselise pH-ga (6,5-7,5). Raske savine muld ei sobi, kuna hoiab liiga palju niiskust. Savise mulla puhul lisage jämedat liiva, kruusa või peenestatud lubjakivi.

Lavendel on põuakindel taim ja liigne niiskus on talle palju ohtlikum kui kuivus. Eriti oluline on vältida liigniiskust talvel, kui taim on puhkeolekus. Eesti kliimas saab lavendel tavaliselt piisavalt vett looduslikest sademetest.

Vaata lisaks
Seemnete idandamine enne istutamist: millal ja milliste taimede puhul on see vajalik?

Lavendli istutamine

Parim aeg istutamiseks on hiliskevad või varasuvi, kui öökülmade oht on möödas ja muld soojenenud. Enne istutamist valmistage muld ette, lisades komposti või kõdunenud sõnnikut ning vajadusel lubjakivijahu. Tehke istutusauk, mis on umbes kaks korda laiem ja sügavam kui taime juurepall.

Aseta taim auku nii, et juurekael oleks maapinnaga samal tasandil või veidi kõrgemal. Täida auk mullaga, suru kergelt kinni ja kasta põhjalikult. Jäta taimede vahele vähemalt 30-40 cm ruumi hea õhuringluse tagamiseks.

Kastmine ja hooldus

Lavendel ei vaja sagedast kastmist, välja arvatud äärmusliku põua korral või kohe pärast istutamist. Värskelt istutatud taimi kasta regulaarselt esimesel kuul, kuni juured on korralikult juurdunud. Seejärel piisab enamasti looduslikest sademetest.

Kui kastmine on vajalik, tehke seda hommikul, et liigne niiskus jõuaks päeva jooksul aurustuda. Kastke juurte piirkonnas, vältides lehtede ja õite märjaks saamist. Üldiselt kehtib reegel: parem kasta harvem ja põhjalikult kui sageli ja pinnapealselt.

Kuidas väetada?

Lavendel ei ole toitainete suhtes nõudlik ja liigne väetamine võib vähendada õite lõhnaintensiivsust ning muuta taime liiga lopsakaks, kahandades külmakindlust. Parim väetis on kompost või kõdunenud sõnnik, mida lisage kevadel õhukese kihina mullapinnale.

Väeta kevadel, kui taim hakkab aktiivselt kasvama, ja pärast õitsemist südasuvel. Väldi lämmastikurikkaid väetisi, eriti hooaja lõpus, kuna need stimuleerivad pehmete võrsete kasvu, mis ei jõua enne talve puituda ja võivad külmuda.

Võimalikud taimehaigused

Lavendel on üldiselt vastupidav, kuid liigniiskuse korral võivad tekkida probleemid. Kõige sagedasem on juuremädanik, mille sümptomiteks on kollased lehed ja närbunud võrsed. Seda põhjustab liigne niiskus, eriti halvasti dreenitud mullal.

Kahjuritest võivad lavendlit rünnata lehetäid ja kirpputukad, kuid tavaliselt pole need suureks probleemiks. Haiguste või kahjurite ilmnemisel eemaldage kahjustatud osad ja tagage hea õhuringlus. Vältige keemilisi tõrjevahendeid – kasutage looduslikke meetodeid nagu nõgese või seebi veega pritsimine.

Lavendli talvitumine

Lavendel on mitmeaastane taim, mis võib Eesti kliimas elada mitu aastat õigete talvitumistingimuste korral. Valmistage taim talveks ette, lõpetades sügiseks väetamise ja vähendades kastmist. Ärge lõigake taime sügisel tagasi, kuna puutumata võrsed pakuvad täiendavat kaitset.

Lumevaesel talvel või äärmusliku külma korral katke taimed okaspuuokste, kuiva lehekihi või spetsiaalse talvekattematerjaliga. Eriti oluline on see noortele, alla kaheaastastele taimedele või piirkondades, kus temperatuur langeb alla -20°C. Kevadel eemaldage kate ja lõigake taim tagasi, et stimuleerida uute võrsete kasvu.

Vaata lisaks
Nemeesia kasvatamise saladused: kaunid õied kogu suveks

Lavendli kasvatamine Eesti aias on lihtne, kui järgida põhireegleid. Valige päikseline kasvukoht ja hästi dreenitud muld, kastke ja väetage mõõdukalt ning kaitske taimi talvel. Vastutasuks saate nautida selle lõhnavat ilu ja mitmekülgseid kasutusvõimalusi aastaid. Lavendel rikastab teie aeda mitte ainult visuaalselt, vaid pakub ka lõhna- ja maitsenaudinguid ning leevendab stressi. Alustage juba täna oma väikese Provence’i loomist ja tooge lõhnav ilu oma koduaeda.

Back to top button