Aed

Kuidas kasvatada maitsvat punapeeti oma aias?

Punapeedi kasvatamine on üks tänuväärsemaid tegevusi koduaias, sest see vitamiinirikas juurvili sobib suurepäraselt nii salatitesse kui ka suppidesse. Peedi kasvatamine ei nõua erilisi oskusi, kuid teatud põhitõdesid tuleks siiski järgida. Tervislike ja mahlakate peedi kasvatamine on jõukohane igale aiapidajale, olenemata varasemast kogemusest.

Mis taim on peet?

Peet kuulub maltsaliste sugukonda ja on kaheaastane taim, mille esimesel aastal moodustub juurvili ning teisel aastal õisik. Taime maapealne osa koosneb tumedate punakaspruunide lehtedega lehekodarikust, mis kasvab otse juurviljast välja.

Juurvili ise on tavaliselt tumepunase värvusega, kuigi leidub ka kollaseid ja valgeid sorte. Peedi kuju võib olla ümar või piklik, sõltuvalt sordist, ning selle diameeter võib ulatuda 5-15 sentimeetrini.

Punapeedi kasvutingimused

Peet eelistab jahedamat kliimat, mistõttu sobib Eesti kliima talle suurepäraselt. Taim vajab kasvamiseks piisavalt päikesevalgust, kuid talub ka osalist varju. Optimaalne õhutemperatuur peedi kasvamiseks on 15-20 kraadi.

Õhuniiskus mängib peedi kasvatamisel olulist rolli, sest liiga kuiv õhk võib põhjustada lehtede närtsimist. Eesti niiske kliima sobib peedile hästi, kuid põuaperioodidel tuleb tagada piisav kastmine.

Avamaal kasvatamine on peedile ideaalne, sest taim vajab piisavalt ruumi juurte arenguks. Kasvukoht peaks olema tuulte eest kaitstud, kuid samas piisava õhuliikumisega, et vältida haiguste teket.

Vaata lisaks
Peedi kasulikkus: palju vitamiine ja toitaineid kehale

Milline muld sobib?

Peet eelistab toitaineterikast, hästi dreenitud ja kergelt happelist mulda (pH 6,0-7,0). Muld peab olema kobestatud vähemalt 20-25 cm sügavuselt, kivide ja juuretükkideta, et juurviljad saaksid takistusteta areneda.

Peedi seemnete külvamine

Seemned külvatakse otse avamaa peenrasse, kui muld on soojenenud vähemalt 10 kraadini. Enne külvi tuleb muld korralikult läbi kaevata ja tasandada. Seemneid külvatakse 2-3 cm sügavusele vagudesse, jättes taimede vahele 8-10 cm ja ridade vahele 30-40 cm.

Pärast külvi tuleb muld kergelt kinni vajutada ja kasta. Idanemiseks kulub tavaliselt 7-14 päeva, sõltuvalt mulla temperatuurist ja niiskusest.

Kui taimed on kasvanud 3-4 lehe faasi, tuleb neid harvendada, jättes taimede vahele 10-15 cm. See tagab juurviljadele piisava kasvuruumi.

Kastmine ja hooldus

Peeti tuleb kasta regulaarselt, eriti idanemise ja intensiivse kasvu perioodil. Kastmine peaks toimuma hommikul või õhtul, vältides lehtede märjaks tegemist. Vesi peab olema toasoe, mitte külm.

Nädalas vajab peet keskmiselt 25-30 mm vett. Liigse kastmise vältimiseks tuleb jälgida mulla niiskust – muld peaks olema niiske, kuid mitte märg.

Väetamine

Väetamist tuleb alustada, kui taimedel on tekkinud 4-5 lehte. Esimene väetamine tehakse lämmastikväetisega, et soodustada lehtede kasvu. Edaspidi tuleb kasutada kompleksväetist, mis sisaldab lämmastikku, fosforit ja kaaliumi.

Väetist antakse iga 2-3 nädala tagant, lahjendades seda vastavalt pakendil toodud juhistele. Liigne väetamine võib põhjustada juurviljade lõhenemist ja kvaliteedi langust.

Võimalikud taimehaigused

Peedi levinumad haigused on lehemädanik ja juuremädanik. Lehemädaniku tunnusteks on pruunid laigud lehtedel, mis hiljem muutuvad mustaks. Juuremädaniku puhul muutub juurvili pehmeks ja hakkab mädanema.

Kahjuritest ohustavad peeti peamiselt peedikärbes ja lehetäid. Kahjurite ennetamiseks tuleb hoida peenar umbrohuvaba ja kasutada vajadusel looduslikke tõrjevahendeid nagu nõgese või küüslaugu leotis.

Millal ja kuidas saaki koristada?

Peedi saak koristatakse tavaliselt 60-80 päeva pärast külvi, kui juurviljad on saavutanud soovitud suuruse (läbimõõt 5-8 cm). Liiga suureks kasvanud peedid muutuvad kiuliseks ja kaotavad maitse.

Koristamisel tuleb peedid ettevaatlikult mullast välja tõmmata, vältides juurviljade vigastamist. Lehed lõigatakse 2-3 cm kõrguselt maha, jättes väikese lehetuti alles, et vältida mahlade väljavoolamist.

Vaata lisaks
Marineeritud peedi valmistamine: lihtne retsept ja näpunäited

Punapeedi kasvatamine on tänuväärne tegevus, mis pakub rahuldust ja maitsvat saaki. Järgides põhilisi hooldusvõtteid ja pöörates tähelepanu taime vajadustele, on võimalik kasvatada kvaliteetseid ja tervislikke juurvilju. Punapeedi kasvatamine on suurepärane võimalus alustada oma aiandusega, sest see ei nõua keerulisi oskusi ega erilisi töövahendeid.

Back to top button