Aed

Kuidas kaitsta õunapuid ja teisi viljapuid sipelgate ja lehetäide eest?

Koduaedade omanikud teavad hästi, milliseid probleeme putukad viljapuudele põhjustavad. Kui õigeaegselt meetmeid mitte rakendada, võib puu isegi hukkuda. Selles artiklis olen kogunud aednikelt soovitusi, milles nad on jaganud oma kogemusi temaatilistes blogides.

Nelk kui tugev loodulik tõrjevahend

Sipelgaid hirmutavad eemale vürtsikad aroomid, eriti kuivatatud nelgi lõhn. Enne kasutamist on soovitav maitseainet kohviveskis peenestada ja seejärel puude ümber laiali puistata. Kui märkate kasvuhoones sipelgapesi, aitab ka seal nelk.

Kogemused näitavad, et see meetod on tõhus: “Proovige sipelgate kogunemiskohtadele puistata jahvatatud kuiva nelki. Nii ajasin nad kasvuhoonest välja,” jagavad aednikud blogis “Dačnõje hitrosti” oma kogemust. Sipelgad väldivad nende jaoks ebameeldivaid lõhnu ja otsivad uue elukoha.

Veel üks soovitus puudutab kriiti. Paljud aednikud leiavad, et tavaline kriit on sipelgate vastu tõhus. See sisaldab kaltsiumkarbonaati, mis moonutab lõhnu, ning jahvatatud pulbriks kriit ajab putukad segadusse.

Vaata lisaks
Hapuoblika kasvatamine: täielik juhend koduaedniku jaoks

Soola kasutamine kahjuritõrjeks

Lihtne köögisoola lahus on osutunud tõhusaks putukamürgiks paljude kahjurite vastu. Kogenud aednikud kasutavad seda edukalt sipelgate, lehetäide, sibulakärbse, õunamähkuri ja nematoodide tõrjeks. Seda meetodit on oma aial katsetanud ja teistele soovitanud blogi “V usadebke” autorid.

Soola soovitatakse puistata aiamaale pärast lume sulamist, märtsi lõpus või aprilli alguses. Viljapuude ja põõsaste töötlemiseks on soovitav kasutada soolalahust, mitte kuiva soola. Kontsentreeritud soolalahust (1 kg 10 l vee kohta) kasutatakse puude pritsimiseks kahjurite vastu.

Tähelepanu: sool ei kahjusta kultuurtaimi, kuid võib halvendada mulla kvaliteeti, muutes selle tihedamaks. Olge kontsentreeritud soolalahuse kasutamisel ettevaatlik ja vältige liigset töötlemist, eriti kui vihma pole oodata.

Püünisribad ja tõkestusvahendid

Õunapuudel sipelgate vastu püünisribade valmistamisega on kokku puutunud iga aednik. Kuid alati pole tulemus 100% tõhus – nutikad putukad leiavad viisi takistusest möödumiseks ja asuvad puule kahjulikke lehetäisid levitama. Aednik Kasahstanist Altõnbek Kaldõbajev, kes võitles viljapuudel sipelgatega 8 aastat, jagas oma kauakannatatud meetodit.

Kõigepealt seotakse tüvi umbes 50 cm kõrgusel maapinnast ühe kihi elastse sidemega ja kinnitatakse tugeva kapronniidiga. Sideme peale seotakse tihedam materjal – näiteks laminaadi alusmaterjali lõik laiusega umbes 10 cm. See kiht kinnitatakse samuti nööri või niidiga, veidi “vöö” keskosa all.

Järgmine samm on peamine – nöör määritakse litooliga. Just see peletab sipelgad kaugele, nii et putukad ei julge isegi puu lähedale tulla. Laminaadi alusmaterjali ülemine serv lastakse litoolikihist “varikatusena” üle, et sellele midagi ei kleepuks ja see vihmadega maha ei peseks.

Plastpudelist barjäär

Veel üks lihtne, kuid tõhus meetod on plastpudeli kasutamine. See meetod on osutunud paljude aednike jaoks päästvaks lahenduseks, kui teised vahendid ei ole andnud soovitud tulemust. Plastpudelist barjääri loomine on lihtne ja ei nõua kalleid materjale.

Plastpudel lõigatakse pooleks, alumine osa eemaldatakse ja ülemine osa (koos korgiga) kinnitatakse puu tüve ümber. Selle tulemusena tekib füüsiline barjäär, mida sipelgad ei suuda ületada. Mõned aednikud kinnitavad, et selline barjäär püsib terve suve ja hoiab putukad puust eemal.

Selle meetodi eeliseks on materjalide kättesaadavus ja lahenduse pikaajaline toime. Lisaks on see keskkonnasõbralik alternatiiv keemilistele insektitsiididele, mida paljud aednikud püüavad vältida.

Vaata lisaks
Kanakaka graanulid: kuidas neid õigesti kasutada ja milliseid tulemusi oodata?

Varem oleme rääkinud sellest, millised lilled peletavad putukaid eemale. Pöörake tähelepanu, võib-olla tasub mõelda, et kaunistada nendega oma aeda ja saada neist lisaks ka kasu.

Back to top button