Aed

Juurselleri kasvatamise saladused: nõuanded maitsva saagi saamiseks

Juurseller on oma rikkaliku maitse ja mitmekülgsete kasutusvõimalustega köögis tõeline aare, mille kasvatamine koduaias pakub nii rahuldust kui ka maitsvat saaki. Selle krõmpsuva ja aromaatse juurvilja kasvatamine pole keeruline, kui järgida mõningaid lihtsaid, kuid olulisi põhimõtteid. Kas oled kunagi mõelnud, kui rahuldustpakkuv on kasvatada omaenda juurselleri saaki, mis ületab kaugelt poest ostetud variandi?

Mis taim on juurseller?

Juurseller on selleritaimede perekonna üks kolmest peamisest varieteedist, kuhu kuuluvad ka vars- ja lehtseller. See taim paistab silma oma suure, palli kujulise juuremugula poolest, mida kasutatakse toiduks. Juurseller on kaheaastane, kuid seda kasvatatakse peamiselt üheaastase kultuurina selle maitsva juuremugula pärast.

Taime maapealne osa koosneb tugevast varrest ja rohelistest lehtedest, kuid kõige väärtuslikum osa asub maa all. Juuremugul võib olla kreemikasvalge kuni helepruuni värvusega, sõltuvalt sordist, ning läbimõõduga 7-12 cm, mis teeb sellest päris muljetavaldava köögivilja.

Millised tingimused on vajalikud kasvatamiseks?

Juurseller on jahedat kliimat eelistav taim, mis sobib hästi Eesti kliimatingimustesse, eriti suvekuudel kasvatamiseks. Optimaalne kasvutemperatuur on 16-21°C, mistõttu liiga kuumad perioodid võivad taime kasvu aeglustada. Taim vajab kasvamiseks vähemalt 120-140 külmavaba päeva, mistõttu on Eestis mõistlik alustada kasvatamist varakult seemnetest.

Juurseller armastab täispäikest, kuid talub ka osalist varju, eriti kuumadel suvepäevadel. Piisav päikesevalgus aitab juuremugulal korralikult areneda ja maitseomadustel välja kujuneda. Taim vajab ühtlast niiskust kogu kasvuperioodi vältel, eriti juuremugula moodustumise faasis.

Eesti kliimas on juurselleri kasvatamine üsna edukas, kuid lühikese kasvuperioodi tõttu on oluline valida kiiremini valmivad sordid või alustada seemnete külvamist varakult ruumis. Piisava hoole ja õige ajastusega on võimalik saada kvaliteetne saak ka meie põhjamaises kliimas.

Vaata lisaks
Kurkide kasvatamine: praktiline juhend Eesti kliimas

Milline muld sobib?

Juurseller eelistab toitaineterikast, sügavat ja hästi dreenitud mulda, mille pH on 6,0-6,8. Mulla ettevalmistamine peaks hõlmama sügisel sügavat kaevamist ja komposti või hästi kõdunenud sõnniku lisamist. Raske ja savine muld vajab liiva või turba lisamist parema õhustatuse saavutamiseks, samas kui liiga liivane muld vajab orgaanilise materjali lisamist veemahutavuse parandamiseks.

Istutamine

juurselleri istikud
Foto: erakogu

Juurselleri kasvatamiseks on kaks põhilist viisi: seemnete külvamine rõdul või kasvuhoones istikuteks või otse avamaal külvamine. Istikutest kasvatamine annab pikema kasvuperioodi ja võimaldab varem saaki koristada, mis on Eesti lühikese suve puhul oluline eelis. Otse avamaal külvamine on lihtsam, kuid nõuab soojade ilmade varasemat saabumist ja pikema kasvuperioodiga sorte.

Istikutest kasvatamine annab taimedele tugeva alguse enne avamaa tingimustesse viimist, mis on eriti kasulik meie kliimas. Otse avamaal külvamine sobib aga neile, kes eelistavad vähem etappe ja soovivad looduslikumat lähenemist, kuid arvestama peab hilisema saagiga.

Millal ja kuidas õigesti külvata istikuteks?

Juurselleri seemned tuleks külvata istikuteks veebruari lõpus või märtsi alguses, umbes 10-12 nädalat enne viimaste öökülmade möödumist. Seemned on väga väikesed, mistõttu tuleks need külvata pinnale või katta vaid õhukese mullakihiga (umbes 2-3 mm). Kasuta istikute kasvatamiseks spetsiaalset istikumulda või seemnekasvatus substraati hea drenaaži tagamiseks.

Seemned idanevad umbes 10-14 päeva jooksul ning vajavad idanemiseks stabiilset temperatuuri 18-21°C. Kastmiseks kasuta pihustit või altniisutust, et vältida väikeste seemnete minema uhtumist. Pärast idanemist vajavad taimed palju valgust, et vältida pikaks venimist ja nõrgaks jäämist; asetage nad valgusküllasele aknalauale või kasutage kasvulampe.

Istikute avamaal istutamine

Istikud on valmis avamaal istutamiseks, kui neil on vähemalt 4-5 päris lehte ja öökülmade oht on möödunud, tavaliselt mai lõpus või juuni alguses. Enne istutamist on vajalik taimi karastada, viies neid järk-järgult 7-10 päeva jooksul välitingimustesse, alustades paarist tunnist päevas. See aitab neil kohaneda tuule ja otsese päikesevalgusega.

Istutage taimed avamaal 30-40 cm vahega ridadesse, jättes ridade vahele 50-60 cm. Istutamisel on oluline mitte matta taimede südamikku mulla alla – istutage täpselt sama sügavusele, kui taim oli potis. Pärast istutamist kastke taimi põhjalikult ja jätkake regulaarset kastmist, eriti kuivadel perioodidel, et tagada ühtlane niiskus.

Seemnete külvamine avamaale

Juurselleri seemned võib külvata otse avamaale alates aprilli lõpust või mai algusest, kui muld on soojenenud vähemalt 10°C-ni. Enne külvamist tuleb mulda korralikult kobestada ja eemaldada kivid või tükid, mis võiksid takistada juuremugula arengut. Valmistage ette 1-2 cm sügavused vaod, jättes ridade vahele 50-60 cm.

Külvake seemned hõredalt, umbes 1-2 cm vahega ja katke õhukese mullakihiga. Kastke õrnalt, et vältida seemnete minema uhtumist. Idanemiseks kulub umbes 2-3 nädalat, sõltuvalt mulla temperatuurist. Kui taimed on kasvanud 5-7 cm kõrguseks, harvendage neid, jättes taimede vahele 30-40 cm, et tagada piisav ruum juuremugulate arenemiseks.

Vaata lisaks
Taimede ettekasvatamine: seletame võimalikult lihtsalt ja selgelt

Kastmine ja hooldus

Juurseller vajab regulaarset ja ühtlast kastmist kogu kasvuperioodi vältel, eriti kuivadel perioodidel. Kastke põhjalikult 2-3 korda nädalas, sõltuvalt ilmastikuoludest, tagades, et muld oleks pidevalt niiske, kuid mitte läbimärg. Hommikul kastmine on parim, kuna see annab taimedele aega päeva jooksul kuivada, vähendades haiguste riski.

Vesi peaks jõudma juurteni, mistõttu on parem kasta harvemini, kuid põhjalikumalt. Kasutage leige temperatuuriga vett, et mitte šokeerida taimi, ja eelistage vihmavett või seisma jäetud kraanivett, et vältida kloorist tulenevat stressi. Regulaarne multšimine aitab säilitada mullas niiskust ja piirata umbrohtude kasvu.

Kuidas väetada?

Juurselleri väetamisel on oluline alustada juba mulla ettevalmistamisel, lisades kompostmulda või kõdunenud sõnnikut. Kasvuperioodil alustage väetamist, kui taimed on hästi juurdunud, umbes 2-3 nädalat pärast istutamist või kui avamaal külvatud taimed on saavutanud piisava suuruse. Kasutage tasakaalustatud väetist (NPK 10-10-10) või spetsiaalset juurviljade väetist.

Väetage taimi iga 3-4 nädala tagant, järgides pakendil olevaid juhiseid doseerimise osas. Liiga tugev lämmastikväetamine võib põhjustada rohkem lehestiku kasvu juuremugula arenemise arvelt, seega olge ettevaatlik kogustega. Kasvuperioodi teises pooles on kasulik kasutada kaaliumi- ja fosforirohkemat väetist (NPK 5-10-15), mis soodustab juuremugula arenemist ja parandab selle kvaliteeti.

Võimalikud taimehaigused

Juurseller võib kannatada mitme haiguse käes, sealhulgas septorioosi (lehelaiksus), mida iseloomustavad pruunid laigud lehtedel, ja juurmädaniku all, mis põhjustab juuremugula pehmenemist ja mädanemist. Üheks esimeseks märgiks, et taimega pole kõik korras, on kollased või pruunikad lehed, kasvupeetus või närbunud välimus isegi piisava kastmise korral.

Peamised kahjurid, mis juurselleri ohustada võivad, on lehetäid, naksurlased (traatussid) ja teoliigid. Lehetäide rünnakut näitavad kokkukägardunud lehed ja kleepuv väljaheide lehtedel. Naksurlased kahjustavad taime juuri, põhjustades kasvupeetust ja võimalikku taime surma. Nende probleemide vältimiseks praktiseerige külvikorda, vältige liigniiskust ja istutage taimed piisavate vahedega, et tagada hea õhuringlus.

Kuidas ja millal koristada saaki?

juurseller
Foto: erakogu

Juurselleri saak on valmis koristamiseks 90-120 päeva pärast istutamist, tavaliselt septembri lõpus või oktoobri alguses, enne tugevate öökülmade saabumist. Peamiseks märgiks, et juuremugulad on valmis, on nende suurus – korralik juuremugul peaks olema läbimõõduga vähemalt 7-10 cm. Kaevake taimed ettevaatlikult labidaga välja, hoides juuremugulast piisavalt kaugelt, et seda mitte kahjustada.

Pärast koristamist lõigake lehed selleri juuremugulast umbes 2-3 cm kõrguselt ära, puhastage juuremugul mullast (ärge peske, kui plaanite seda pikaajaliselt säilitada) ja laske mõned tunnid kuivada. Juurseller säilib hästi jahedas (0-5°C) ja niiskes kohas, näiteks keldris või külmkapis, kuni 6-8 kuud, mis võimaldab nautida omakasvatud saaki kogu talve vältel.

Vaata lisaks
Kuidas juurselleri õigesti keeta: täielik juhend ja kasulikud retseptid

Juurselleri kasvatamine koduaias on rahuldustpakkuv kogemus, mis premeerib kasvatajat maitsva ja toitainerikka saagiga. Kuigi see nõuab pisut kannatust ja hoolikust, on tulemus seda väärt – värske ja mahlane juuremugul, mis ületab kaugelt poest ostetud variandi maitse ja kvaliteedi poolest. Järgides neid lihtsaid, kuid olulisi kasvatusnõuandeid, on ka algajal aednikul võimalik saavutada edukas saak isegi Eesti lühikese suvega kliimas. Proovige sel aastal juurselleri kasvatamist – teie toidulaud tänab teid selle rikkaliku maitse ja tervisliku lisa eest!

Back to top button