Aed

Hortensia kasvatamine koduaias: nõuanded ja praktilised näpunäited

Hortensia on lopsaka õitsemisega taim, mis sobib hästi nii algajatele kui ka kogenud aednikele. Selle ilu muudab aia eriliselt säravaks, kuid õige hooldus tagab taimede tervise ja õitsemise. Kuidas kasvatada hortensiat Eesti kliimas nii, et taimed püsiksid terved ja rõõmustaksid silma aastast aastasse?

Millised tingimused sobivad hortensia kasvatamiseks?

Hortensia kasvatamine õnnestub kõige paremini piirkondades, kus on mõõdukas kliima ja piisavalt niiskust. Eesti tingimustes saab seda kasvatada nii avamaal kui ka kasvuhoones, olenevalt sordist ja talvistest temperatuuridest. Taim eelistab poolvarjulist kasvukohta, kus ei ole otsest keskpäevast päikest, mis võib lehed kõrvetada.

Õhuniiskus mängib olulist rolli hortensia tervises. Eesti niisked suved sobivad taimele hästi, kuid kuivade perioodide ajal tuleb taime regulaarselt kasta. Hortensia on tuntud oma kohanemisvõime poolest, mistõttu seda kasvatatakse üle maailma nii kasvuhoonetes kui ka avamaal.

Milline muld sobib hortensiale?

Hortensia eelistab happelist või kergelt happelist mulda, mille pH on vahemikus 5,5–6,5. Muld peaks olema hästi vett läbilaskev, kuid samas piisavalt toiteainerikas. Vajadusel võib mulda parandada turba ja kompostiga.

Vaata lisaks
Nartsisside kasvatamine: kuidas muuta oma aed kevadel säravaks?

Hortensia istutamine

Hortensiat saab kasvatada seemnetest, kuid sagedamini eelistatakse noorte taimede istutamist. Seemnete külvamine toimub varakevadel, kasutades eelnevalt ettevalmistatud potte. Seemned vajavad idanemiseks stabiilset niiskust ja temperatuuri, mis jääb vahemikku 18–20 °C.

Kui taimed on piisavalt suured, võib neid ettevaatlikult ümber istutada. Enne avamaale istutamist tuleks noored taimed paigutada järk-järgult jahedamasse keskkonda, et neid kliimamuutusega harjutada. Samuti tuleks juurepall enne istutamist korralikult niisutada.

hortensia valge
Foto: HansLinde, Pixabay

Hortensia kastmine ja hooldamine

Hortensiat tuleks kasta regulaarselt, eriti kuival ajal, kuid vältida vee seiskumist juurepiirkonnas. Parim aeg kastmiseks on hommikul või õhtul, et vältida lehtede kahjustumist. Kastmisvee kvaliteet on oluline – kui võimalik, eelistage vihmavett või leiget kraanivett.

Regulaarne väetamine aitab taimedel lopsakamalt õitseda. Kevadel ja suvel võiks kasutada spetsiaalselt happelist mulda armastavatele taimedele mõeldud väetist. Samuti on oluline eemaldada kuivanud õisikud ja lehed, et soodustada uute õite teket.

Hortensia talvitamine

Eesti külmadel talvedel vajab hortensia sageli kaitset. Avamaal kasvavaid taimi tuleks katta kuuseokste või spetsiaalse kattelooriga, et kaitsta neid külmatuulte ja jäätumise eest. Noorte taimede juurestikule võib lisada multši, mis hoiab temperatuuri stabiilsena.

Kui hortensia kasvab potis, on soovitatav taim viia talveks jahedasse, kuid külmumise eest kaitstud ruumi. Temperatuur peaks jääma vahemikku 5–10 °C. Kevadel tuleks taim tagasi õue viia järk-järgult, et vältida stressi järsust kliimamuutusest.

Vaata lisaks
Kuidas kasvatada orhideesid kodus ja aias?

Hortensia kasvatamine koduaias nõuab hoolikat planeerimist ja järjepidevat hooldust, kuid tulemused on vaeva väärt. Õigete kasvutingimuste ja piisava tähelepanu abil saate nautida lopsakaid ja värviküllaseid õisi kogu suve vältel. Proovige ise ja looge oma aeda lilleline meistriteos!

Back to top button