Daaliad on ühed aiapidajate lemmiklilled tänu oma kaunile õitsemisele ja värviküllastele sortidele. Eesti kliima võib tunduda nende kasvatamiseks keeruline, kuid õige hoolduse ja tingimustega saab ka siin neid ilutaimi edukalt kasvatada. Vaid natuke teadmisi ja planeerimist võimaldab nautida nende ilu kogu suvehooaja jooksul.
Millised tingimused sobivad daaliate kasvatamiseks?
Daaliad armastavad sooja ja päikesepaistelist keskkonda. Eesti kliimas sobib nende kasvatamiseks kõige paremini avatud päikesepaik, mis on tuulte eest kaitstud. Varjulised alad ei ole soovitatavad, kuna see võib vähendada õitsemist ja muuta taimed nõrgemaks.
Samuti vajavad daaliad mõõdukat õhuniiskust ja head õhuringlust, et vältida haiguste teket. Kui kasvatate daaliaid kasvuhoones, jälgige, et ruum ei muutuks liiga niiskeks ega umbseks. Avamaal kasvatades sobib neile hästi Eesti suve mõõdukas sademete hulk, kuid pikema põua korral vajavad nad lisakastmist.
Eesti kliima jahedate ööde tõttu on oluline, et külmakartlikud noored taimed saaksid kasvuperioodi alguses piisavalt soojust. Seetõttu on soovitatav seemikud ette kasvatada toas või kasvuhoones.
Milline pinnas sobib daaliatele?
Daaliate jaoks on ideaalne viljakas ja hästi vett läbilaskev pinnas. Nad eelistavad mulda, mis on kergelt happeline või neutraalne (pH vahemikus 6,0–7,0). Enne istutamist tasub mulda rikastada komposti või mädanenud sõnnikuga, et tagada toitainete rikkus.
Daaliate istutamine
Daaliate seemneid võib istutada kevadel, kui mulla temperatuur on tõusnud vähemalt 10 kraadini. Kui soovite kiiremaid tulemusi, kasvatage seemikud esmalt pottides ja viige need hiljem avamaale. Potis kasvatamisel alustage külvamist märtsis või aprilli alguses.
Seemned tuleb asetada kerge mullakihi alla, hoida pinnas niiske ja asetada seemikud sooja ja valgusküllasesse kohta. Esimesed võrsed ilmuvad tavaliselt 7–14 päeva jooksul, olenevalt temperatuurist. Kui taimed on jõudnud umbes 10 cm kõrgusele, võib neid ettevaatlikult hakata karastama, viies nad päeval välitingimustesse.
Daaliate istutamine avamaale
Avamaale saab daaliad istutada alles pärast öökülmade ohu möödumist, mis Eestis on tavaliselt mai lõpus või juuni alguses. Valige päikesepaisteline ja hästi kuivendatud koht, kaevake istutusaugud, mis on piisavalt suured, et mahutada nii juured kui ka vajadusel toestusvai.
Istutades hoidke taimede vahel vähemalt 50 cm vahet, et tagada piisav õhuringlus ja kasvuruum. Kui istutate suuremaid sorte, lisage kindlasti toestusvai juba istutamise ajal, et vältida hilisemat taimede kahjustamist.
Kastmine ja hooldamine
Daaliad vajavad regulaarset kastmist, eriti kuiva ilmaga. Kastke taimi varahommikul või õhtul, et vältida liigset aurustumist. Oluline on tagada, et muld oleks niiske, kuid mitte läbimärg, kuna liigne niiskus võib põhjustada juuremädanikku.
Peale kastmise vajavad daaliad ka korrapärast hooldust. Eemaldage pleekinud õied, et stimuleerida uute õite teket, ja jälgige, et taimed ei oleks umbrotude poolt üle kasvanud. Väetage daaliaid regulaarselt fosforirikka väetisega, et soodustada õitsemist.
Daaliate talvitamine
Eesti kliimas tuleb daaliate mugulad sügisel üles kaevata, kuna nad ei talu külma. Kui õitsemine on lõppenud ja öökülmad saabunud, lõigake taimed umbes 10 cm kõrguselt maha. Seejärel kaevake mugulad ettevaatlikult üles ja puhastage mullast.
Enne ladustamist laske mugulatel kuivada ja eemaldage kahjustatud või mädanenud osad. Hoidke mugulaid jahedas, kuivas ja hästi ventileeritavas ruumis, näiteks keldris või garaažis. Ladustamiseks sobib ka kast, mille põhjas on kuiv liiv või saepuru, et hoida mugulad heas seisukorras kevadeni.
Daaliate kasvatamine Eesti kliimas nõuab veidi rohkem hoolt ja tähelepanu, kuid tulemused on vaeva väärt. Need kaunid lilled lisavad aeda erksaid värve ja rõõmu kogu suveks. Järgides õigeid hooldus- ja talvitamisjuhiseid, saate kasvatada terveid ja kaunilt õitsevaid taimi igal hooajal.