Brokoli on maitsev ja tervislik köögivili, mida Eestis kasvatatakse harva. Tegelikult on see taim väga vastupidav ja sobib hästi ka meie kliimasse. Õige hoolduse ja tingimuste korral saab brokoli kasvatamine tõeliselt rahuldustpakkuvaks kogemuseks.
Millised tingimused on brokoli kasvatamiseks vajalikud?
Brokoli kasvatamine õnnestub kõige paremini jahedas ja mõõdukalt niiskes keskkonnas. Eesti kliima on sellele kultuurile sobiv, kuna suved ei ole liiga kuumad ja ööd on jahedad. Brokoli eelistab kasvada avamaal, kuid edukalt saab seda kasvatada ka kasvuhoones.
Oluline on tagada stabiilne mullaniiskus, kuid vältida liigniiskust, mis võib põhjustada juuremädanikku. Brokoli armastab päikesepaistelisi kasvukohti, kuid talub hästi ka kerget varju. Tuulistele aladele on soovitatav paigutada tuuletõke, et vältida taimede kahjustumist.
Milline muld sobib brokolile?
Brokoli kasvatamiseks on parim kergelt happeline või neutraalne muld, mille pH jääb vahemikku 6–7. Muld peab olema rikas toitainete poolest, seepärast on soovitatav enne istutamist lisada komposti või kõdusõnnikut. Samuti tuleb tagada hea drenaaž, et vesi ei jääks juurte ümber seisma.
Brokoli seemnete külvamine
Brokoli kasvatamiseks võib seemned esmalt külvata pottidesse või kohe avamaale. Eestis on soovitatav alustada seemikute ettekasvatamisega aprilli alguses. Seemned külvatakse 1 cm sügavusele ja kaetakse õhukese mullakihiga.
Pärast külvamist tuleb muld hoida niiske ja pott paigutada sooja ning valgusküllasesse kohta. Idanemine võtab tavaliselt 5–10 päeva. Kui seemikud on saavutanud 10–15 cm kõrguse, saab neid harvendada ja tugevaid taimi avamaale istutada.
Brokoli istutamine avamaale
Avamaale istutamiseks sobib ajavahemik mai keskpaigast kuni juuni alguseni, kui öökülmade oht on möödas. Taimede vahekauguseks jäetakse 40–50 cm, et anda neile piisavalt kasvuruumi.
Istutamisel tuleb olla ettevaatlik, et mitte kahjustada juurestikku. Pärast istutamist kastetakse taimi ohtralt ja vajadusel lisatakse multši, mis aitab hoida mullaniiskust ja vähendab umbrohtude teket.
Brokoli kastmine ja hooldus
Brokoli vajab regulaarset kastmist, eriti kuival ajal. Kastmist tuleks teha varahommikul või õhtul, vältides lehtede märjaks saamist, et vähendada haiguste ohtu.
Kasvuperioodil on oluline lisada lämmastikurikast väetist, mis soodustab lehtede ja õisikute kasvu. Samuti tuleb eemaldada umbrohud, mis võivad konkureerida toitainete pärast.
Saagi koristamine
Brokoli on koristamiseks valmis, kui õisikud on suured, kompaktsed ja tumerohelised. Saak tuleks koristada enne, kui õiepungad hakkavad avanema. Parim aeg koristamiseks on varahommik, kui taimed on kõige värskemad.
Peamine õisik lõigatakse terava noaga, jättes varrele mõned külgvõrsed. Nendest võivad hiljem kasvada uued õisikud, pikendades saagiaega.
Brokoli kasvatamine Eestis on lihtne ja tasuv, kui järgid õigeid nõuandeid. Sobiv kliima ja korralik hooldus tagavad rikkaliku saagi. Proovi ise ja naudi värsket, oma aiast pärit brokolit!