Basiilik on üks armastatumaid maitsetaimi, mis annab toitudele iseloomuliku aroomi ja värske maitse. Selle maitserohelise kasvatamine kodus on põnev ja rahuldust pakkuv tegevus, mis võimaldab nautida värskeid lehti aastaringselt. Paljud kardavad, et basiiliku kasvatamine on keeruline, kuid järgides õigeid juhiseid, on see jõukohane igaühele.
Basiiliku sordid ja nende eripärad
Basiilikusortide maailm on üllatavalt mitmekesine, pakkudes erinevaid maitse- ja aroomikombinatsioone. Tavapärase rohelise basiiliku kõrval leidub ka põnevaid lillakaid, sidruni- või aniisiaroomi kandvaid sorte. Igal sordil on oma kasvueripärad ja kasutusviisid, mis teevad aiandusest põneva avastusretke.
Levinumad basiiliku sordid:
- Genovese basiilik (Ocimum basilicum ‘Genovese’): klassikaline roheline sort, ideaalne pesto valmistamiseks;
- Tai basiilik (Ocimum basilicum var. thyrsiflora): aniisimaitseline, sobib Aasia toitudesse;
- Lilla basiilik (Ocimum basilicum ‘Dark Opal’): dekoratiivne ja maitsev, sobib salatitesse;
- Sidrunbasiilik (Ocimum basilicum ‘Citriodorum’): värskendav tsitrusearoom, suurepärane jookide maitsestamiseks.
Kasvutingimused edukaks basiiliku kasvatamiseks
Basiiliku edukaks kasvatamiseks on vaja mõista selle taime põhivajadusi. Eesti kliimas tasub basiilikut kasvatada peamiselt siseruumides või kasvuhoones, kuna taim armastab sooja ja päikeselist keskkonda. Õige kasvukoha valik ja sobivate tingimuste loomine on edu alus.
Basiiliku kasvatamisel tuleb tagada:
- Temperatuur: optimaalne on 20-25°C;
- Valgus: vähemalt 6 tundi otsest päikesevalgust päevas;
- Niiskus: mõõdukas, vältida tuleks nii liigniiskust kui ka kuivust;
- Õhuringlus: hea ventilatsioon aitab vältida haigusi.
Basiiliku kasvatamise meetodid
Basiilikut saab kasvatada kahel peamisel viisil: seemnetest või pistikutest. Mõlemal meetodil on oma eelised ja puudused. Seemnetest kasvatamine nõuab rohkem kannatlikkust, kuid võimaldab kasvatada suuremat sortide valikut. Pistikutest kasvatamine annab kiiremini tulemusi.
Basiiliku seemnete külvamine
Seemnete külvamine on põnev protsess, mis nõuab tähelepanu ja hoolikust. Seemned tuleb külvata õhukese mullakihi alla, umbes 3-5 mm sügavusele. Idanemiseks vajalik temperatuur on 20-25°C. Idanemisaeg on tavaliselt 5-10 päeva.
Külvamisel tuleb jälgida:
- Mulla kvaliteet: kasutada toitaineterikast, hästi dreenivat mulda;
- Niiskustase: muld peab olema ühtlaselt niiske, kuid mitte märg;
- Külvisügavus: seemned ei tohi olla liiga sügaval.
Basiiliku hooldamine pärast külvi
Noored basiiliku taimed vajavad hoolikat hooldust. Kastmine peaks toimuma regulaarselt, kuid mõõdukalt, vältides lehtede märjaks saamist. Väetamine algab, kui taimel on tekkinud vähemalt kaks paari pärisleht. Noorte taimede tippude näpistamine soodustab põõsastumist.
Hoolduse põhitõed:
- Kastmine hommikul või pärastlõunal;
- Väetamine iga 2-3 nädala tagant;
- Regulaarne lehtede korjamine stimuleerib kasvu.
Basiiliku ümberistutamine suuremasse potti
Ümberistutamine on vajalik, kui taim on kasvanud liiga suureks või juured hakkavad poti põhjast välja tulema. Parim aeg ümberistutamiseks on, kui taimel on 3-4 paari lehti. Uus pott peaks olema eelmisest vähemalt 2-3 cm suurema läbimõõduga.
Haigused ja kahjurid
Õige hoolduse korral on basiilik üsna vastupidav taim, kuid mõned probleemid võivad siiski esineda. Levinumad on hallitus, lehetäid ja bakterhaigused. Haiguste ennetamiseks on oluline tagada hea õhuringlus ja vältida lehtede märjaks jäämist.
Saagi koristamine ja säilitamine
Basiiliku lehti saab hakata korjama, kui taim on vähemalt 15 cm kõrge. Korjata tuleks regulaarselt, et stimuleerida uute lehtede kasvu. Lehtede säilitamiseks on mitu võimalust: kuivatamine, külmutamine või õlis säilitamine.
Basiiliku kasvatamine on rahuldust pakkuv hobi, mis tasub end ära värskete ja maitsvate lehtedega. Järgides põhilisi hooldusnõudeid ja pidades meeles taime vajadusi, on edu garanteeritud. Proovige erinevaid sorte ja leidke enda lemmik – basiiliku kasvatamine avab täiesti uue maailma koduses toiduvalmistamises.