Aed

Alatiõitsev begoonia kasvatamine: lihtne juhend koduaednikule

Iga aedniku unistus on omada kodus taime, mis õitseb aasta läbi ja toob tuppa värvi isegi kõige hallimatel päevadel. Alatiõitsev begoonia on just selline taim, mis võlub oma õite külluse ja värvikirevusega ning sobib suurepäraselt koduaednikele. Kas pole põnev teada saada, kuidas muuta see kaunis taim oma kodu püsivaks kaunistajaks?

Mis taim on begoonia?

Begoonia kuulub begoonialiste sugukonda ja on üks populaarsemaid toataimi maailmas. See troopilistelt aladelt pärit taim võlub aednikke oma mitmekesiste lehtede ja õitega, mis võivad olla erksad, kahekihilised või isegi roheliste varjunditega. Taime lehed on enamasti asümmeetrilised, südajad või ovaalsed, sageli kaetud metalse läikega.

Alatiõitsev begoonia kasvab kompaktselt, ulatudes tavaliselt 30-50 sentimeetri kõrgusele. Selle õied võivad olla ühekordsed või täidisõielised, värvipalett ulatub õrnast roosast kuni sügava punaseni, samuti leidub valge-, kollase- ja oranžiõielisi sorte. Begoonia vastupidavus ja kohanemisvõime teevad temast ideaalse valiku nii algajatele kui ka kogenud aednikele.

Begoonia kasvutingimused

Begoonia eelistab kasvamiseks hästi valgustatud kohta, kuid otsene päikesevalgus võib taime lehti kahjustada. Ideaalne asukoht on ida- või lääneaknal, kus taim saab hommikust või õhtust päikest. Eesti kliimas ei sobi begoonia aastaringseks kasvatamiseks välitingimustes, kuid suvekuudel võib ta rõdul või aias hästi kasvada.

Optimaalne õhutemperatuur begoonia kasvuks on 18-24 kraadi. Taim ei talu külma ega tugevaid temperatuurikõikumisi, seega tuleb vältida tõmbetuult ja külmi aknalaudu. Õhuniiskus peaks olema vähemalt 50-60%, mida saab tagada regulaarse pritsimise või õhuniisutaja abil.

Kasvupinnase valikul eelistab begoonia kerget, hästi dreenivat mulda. Ideaalne on spetsiaalne toalillede muld, millele on lisatud perliiti või jämedat liiva õhustatuse parandamiseks. Pott peab olema varustatud drenaažiavadega, et vältida liigniiskust juurepiirkonnas.

Vaata lisaks
Hortensia kasvatamine koduaias: nõuanded ja praktilised näpunäited

Millist kasu toob begoonia?

Begoonia ei ole ainult dekoratiivne, vaid omab ka praktilisi eeliseid. See taim puhastab õhku, toimides looduliku õhupuhastajana. Begoonia õitsemine kestab pikka aega, tuues tuppa värvi ja rõõmu ka talveperioodil. Lisaks on taim suurepärane kingitus, kuna on suhteliselt kerge hooldada ja sobib hästi ka algajatele aednikele.

Kuidas õigesti begooniat istutada?

Begoonia seemnete külvamine nõuab hoolikat lähenemist ja kannatlikkust. Seemned on väga väikesed, seega tuleb need külvata pinnasele, mitte matta mullaga. Parim aeg külvamiseks on varakevad, veebruar-märts. Külvamiseks kasutage kerget, steriilset külvimulda ja madala servaga külvikasti.

Niisutage mulda enne külvi ja külvake seemned ühtlaselt pinnale. Katke külvik läbipaistva kilega või klaasiga, et hoida niiskust. Asetage külvik sooja (20-22°C) ja hästi valgustatud kohta, kuid vältige otsest päikesevalgust. Idanemine võtab aega 2-3 nädalat, selle aja jooksul hoidke muld ühtlaselt niiske, kastes altpoolt või piserdades peenelt.

Kastmine ja hooldus

Begoonia kastmine nõuab tähelepanelikkust – taim ei talu ei liigset niiskust ega kuivust. Kastke taime, kui mullakihi ülemine osa on kuiv, tavaliselt 2-3 korda nädalas. Suvel võib kastmisvajadus olla suurem. Kasutage toatemperatuuril vett, eelistatavalt seisnut või vihmavett.

Regulaarne hooldus hõlmab ka närbunud õite ja lehtede eemaldamist, mis soodustab uute õite teket. Puhastage lehti regulaarselt tolmust niiske lapiga ja pritsige taime lehtedele pehmet vett, et tõsta õhuniiskust. Kord aastas, kevadel, on soovitatav taim ümber istutada värskesse mulda.

Väetamine

Regulaarne väetamine on begoonia õitsemise ja tervise seisukohalt ülioluline. Kasvuperioodil (kevadest sügiseni) väetage taime iga kahe nädala tagant spetsiaalse toalillede väetisega. Talvel väetage harvemini, umbes kord kuus, või lõpetage väetamine täielikult.

Oluline on jälgida väetise doseerimist – liigne väetamine võib taime kahjustada. Kasutage vedel- või kristallväetist, mis on rikas fosfori ja kaaliumi poolest, mis soodustavad õitsemist. Väetise kogus peaks olema pool pakendil soovitatud kogusest, eriti talveperioodil.

Võimalikud taimehaigused

Begoonia võib kannatada mitme haiguse ja kahjuri käes. Levinumad probleemid on hallitus, mis tekib liigse niiskuse tõttu, ja lehekahjustused, mida põhjustavad lehetäid või kedriklest. Haiguste tunnusteks on pruunid või kollased laigud lehtedel, õite varisemine ja kasvupeetused.

Ennetamiseks tagage hea õhuvahetus ja vältige liigset kastmist. Kahjurite ilmnemisel puhastage taim õrna seebilahusega või kasutage looduslikke tõrjevahendeid. Raskematel juhtudel võib olla vajalik spetsiaalsete taimekaitsevahendit kasutamine. Regulaarne taime jälgimine aitab probleeme varakult märgata ja kiiresti lahendada.

Vaata lisaks
Aaloe kasvatamine kodus? See on lihtsam, kui arvata oskad!

Alatiõitsev begoonia on tänuväärne taim, mis sobib suurepäraselt koduaednikule. Õige hoolduse korral rõõmustab see taim teid rikkaliku õitsemisega aasta läbi. Järgides eeltoodud nõuandeid kastmise, väetamise ja hoolduse osas, saate nautida selle kauni taime ilu oma kodus pikka aega. Proovige ka teie oma kodu kaunistada selle võluva taimega!

Back to top button