Kas soovite saada head tomatisaaki ja vältida taimehaigusi? Selleks on oluline teha kõike õigesti juba tomatitaimede ettekasvatamise perioodil. Kümme peamist viga tomatitaimede ettekasvatamisel jagas oma blogis aednik Viktoria Radzevskaja.
1. Vale hooldus pärast tõusmist
Idanemisstaadiumis olevad seemikud vajavad erilist hoolt. Kõigepealt on oluline eemaldada kile või kaas, millega nõu on kaetud, kui ilmuvad esimesed idandid. Kui taim hakkab sirguma, ei lase kaas tal seda teha.
Veel üks oluline aspekt, mida aednikud sageli ei märka, on valgustus. Niipea kui idand on sirgunud ja idulehed on avanenud, vajavad taimed valgust. Kui valgust ei ole piisavalt, hakkavad seemikud venima.
2. Valel ajal pikeerimine
Veel üks oluline viga, mida aednikud teevad, on tomatitaimede pikeerimine ebasobival ajal mingil põhjusel. Väga sageli pikeeritakse idandeid idulehtede staadiumis, ajades neid pärislehtedega segamini. See juhtub peamiselt algajate aednikega.
Või tehakse pikeerimine hilja, kui taim on juba 3-4 pärislehtede arengustaadiumis. Sellel arenguetapil juurdub taim juba kauem ja see aeglustab kasvu. Seetõttu tuleb pikeerida õigel ajal.
Õige pikeerimisaeg saabub siis, kui tomatitaimedel on tekkinud 1-2 päris lehte. Sellel etapil on taimel piimjas vars, millel kasvavad süvendamisel aktiivselt noored juured ja taimed juurduvad kiiresti.
3. Pikeerimise ajal varre kahjustamine
Veel üks tõsine viga, mis põhjustab pikka juurdumist ja isegi taime hukkumist. See juhtub juurte või taime varre kahjustamise korral taimede pikeerimise ajal. Pikeerimine tähendab seemikute ümberistutamist ühisest potist eraldi nõusse, näpistades juurt.
Kuid paljud võtavad taimi nõust välja nii, et suurem osa jääb mulda, ning näpistavad lisaks sellele veel peajuurt. Selle tulemusena kaotab taim juurmassi ja juurdub seejärel kaua, kuni kasvatab noori juuri.
4. Pikeerimise ajal juure painutamine
Taimede areng sõltub sellest, kui õigesti viidi läbi pikeerimisprotsess. Nagu eespool märgitud, näpistame ümberistutamisel peajuurt, see ongi pikeerimine. Kuid nüüd on kõige olulisem, et istutamise ajal peajuur ei kõverduks.
Istutame taime otse ja jälgime juure asendit. Vajadusel silume juurt ja puistame mullaga.
5. Pikeerimiseks kasutatavas mullas on seenhaiguste eoseid
Sobimatu muld on kõige levinum viga. Taimed ei kasva, võivad haigestuda ja isegi hukkuda, kui mullas on patogeenseid haigusi. Ja neid toome tavaliselt aiamaalt võetud mullaga.
Kaevame aiamaalt mulda aias või peenral ebasobivast kohast. Selle tulemusena talvituvad mullas seenhaiguste eosed. Ja pärast pikeerimist haigestub taim kladosporioosse või muudesse haigustesse.
Seetõttu, kui kaevame aiamaalt mulda, võtame seda ainult sealt, kus kasvasid oad, herned ja aedoad. Kindlasti desinfitseerime mulla enne seemikute istutamist. Ja kunagi ei kaeva mulda aias, kuna viljapuud põevad erinevaid seenhaigusi.
6. Pikeerimise ajal mulla vale ettevalmistamine
Samuti on aednike oluline viga see, et mulla valmistamisel lisatakse palju väetisi. Praegu reklaamitakse internetis erinevaid väetisi, mida tuleb mulda lisada, et taimi mitte juurde väetada. Kuid lõpuks hukkuvad taimed sellises mullas, mis sisaldab palju väetisi.
Seetõttu ei aja reklaami taga ja mõtleme, mida mulda paneme. Alati tuleb meeles pidada, et taimede juurestik saab väetistega kokkupuutel põletusi. Ja see aeglustab taimede arengut.
7. Vale väetamine
Vale väetamine põhjustab seda, et taimed aktiivse kasvu asemel aeglustavad arengut. See juhtub seetõttu, et taimi kasteti väga kontsentreeritud lahusega.
Samuti on viga see, et taimi väetatakse kohe pärast pikeerimist. Kuid taimed ei ole veel jõudnud juurduda. Juurestik ei suuda lihtsalt aineid omastada, seega on selline väetamine kasutu.
8. Taimede vale kastmine
Taimede hooldus hõlmab õiget kastmist. Väga sageli ei arvesta aednikud tomatite bioloogilisi omadusi ja kastetavad taimi valesti. Kõige sagedamini kastetakse taimi veega üle.
Kuid tomatid armastavad harva ja rohket kastmist ning väike mulla kuivamine on tomatite jaoks täiesti normaalne nähtus. Tomatitaimede ülekastmine põhjustab musta jala teket ja taimed haigestuvad ning isegi hukkuvad, kui õigeaegselt meetmeid ei võeta.
9. Valguse puudus
Tomatid on valgust armastav kultuur. Väga paljud aednikud kasvatavad tomatitaimi aknalaudadel. Kuid märtsis ja aprillis on veel lühike päev ja taimedel ei jätku valgust täisväärtuslikuks fotosünteesiks.
10. Soojuse puudus
Väga sage viga, mida aednikud teevad, on taimede kasvatamine ebasobival õhutemperatuuril. Taimed kasvavad aeglaselt, kui õhutemperatuur on +15…+20 kraadi. Ja kui õhutemperatuur on üle 25 kraadi, hakkavad taimed venima.
Parim temperatuur heaks kasvuks on +22…+25 kraadi. Sellistes tingimustes kasvatab taim ühtlaselt juurestikku ja maapealset osa.
Tomatitaimede edukas ettekasvatamine nõuab tähelepanu paljudele aspektidele, alates õigest valguse ja soojuse režiimist kuni korrektse pikeerimise ja kastmiseni. Vältides eespool kirjeldatud levinumaid vigu, saate kasvatada tugevaid ja terveid taimi. Tugev ja terve taim on hea saagi alus, seega tasub taimede ettekasvatamisel pingutada.